Jeszcze do niedawna większość europejskich aptek nie była zautomatyzowana lub używała bardzo podstawowych systemów. Obecnie, coraz więcej placówek w Europie Zachodniej zaczyna wprowadzać tego rodzaju rozwiązania: od podstawowych systemów zarządzania receptami do zaawansowanych systemów automatycznych, umożliwiających wybór i wydawanie leków. Dotychczas, zastosowanie systemów automatycznych było najbardziej rozpowszechnione w aptekach przyszpitalnych; jednak według Frost & Sullivan istnieje znaczący potencjał wzrostu także na rynku aptek detalicznych w Europie.
Z nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Europejskie Rynki Systemów Automatyki Aptecznej, wynika że rynek uzyskał w roku 2009 przychody w wysokości 151,4 miliona USD i ocenia się, że do roku 2016 wartość rynku osiągnie 360,2 miliona USD. Raport obejmował przede wszystkim systemy zarządzania receptami,a także systemy wyboru oraz wydawania leków.
„Systemy automatyki aptecznej pozwalają na przejscie z modelu apteki skoncentrowanej na produkcie na model pracy skoncentrowanej na pacjencie, czyniąc to miejsce bardziej przyjaznym zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów” – twierdzą analitycy Frost & Sullivan. „Co ważniejsze, systemy te pozwalają skrócić pacjentom czas oczekiwania, redukują liczbę błędów w leczeniu, zapobiegają działaniom niepożądanym związanym z lekami oraz obniżają koszty operacyjne apteki. Dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo pacjentów, a także produktywność apteki i jej obroty”.
Istnieje znaczne zapotrzebowanie i potencjał dla systemów automatyki w aptekach detalicznych. Choć roczne opłaty eksploatacyjne związane z systemami automatyki są jednymi z najniższych na rynku systemów IT związanych z opieką zdrowotną w Europie Zachodniej, można oczekiwać, że dochody rynku systemów automatyki aptecznej do roku 2016 ulegną co najmniej podwojeniu.
„W Europie istnieje kilka systemów informatycznych usprawniających działalność aptek, takich jak systemy zarządzania apteką, systemy informacyjne oraz elektroniczne systemu obsługi recept” – wyjaśniają analitycy Frost & Sullivan – „Rozwiązania te ograniczają niestety, potencjał rynkowy dla bardziej zaawansowanych systemów automatyki aptecznej, jako że użytkownicy końcowi zadowalają się rozwiązaniami podstawowymi”.
Standaryzacja i konsolidacja modeli dla różnych grup aptek pomoże zwiększyć współczynniki penetracji. Ponadto, szkolenie użytkowników końcowych w zakresie możliwości systemów oraz edukacja pozwalająca zrozumieć wymogi w stosunku do oferowanych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, zwiększy satysfakcję klientów i pozwoli rozszerzyć ich bazę.
Jeśli chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji na temat powyższej analizy, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, pod adresem: joanna.lewandowska@frost.com. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy oraz danych kontaktowych.
Analiza Europejskie Rynki Systemów Automatyki Aptecznej jest częścią programu partnerstwa na rzecz wzrostu IT w Ochronie Zdrowia, który obejmuje również analizy prowadzone na następujących rynkach: Europejskie Rynki Analiz Biznesowych w Ochronie Zdrowia, Rynek Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w Europie oraz Strategiczna Analiza Rynku Zarządzania Opieką Zdrowotną w Europie.
Grafika: e-apteka.org.pl