Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2024-01-19

Firma HMS Networks przejmuje Red Lion Controls i znacznie rozszerza swoją obecność w Ameryce Północnej

Firma HMS Networks przejmuje Red Lion Controls i znacznie rozszerza swoją obecność w Ameryce Północnej

HMS Networks AB (publ) („HMS”), globalny dostawca przemysłowych technologii informatycznych i komunikacyjnych, zawarł wiążącą umowę ze Spectris Group Holdings Limited w sprawie przejęcia firmy Red Lion Controls, dostawcy rozwiązań automatyki przemysłowej o ugruntowanej pozycji w USA, nabywając 100 % udziałów w spółkach Red Lion Controls Inc. i Red Lion Europe GmbH, a także niektóre aktywa w innych jurysdykcjach („Red Lion”), co znacząco zwiększy obecność firmy HMS na rynku północnoamerykańskim i uzupełnieni jej ofertę produktową.


 Podsumowanie przejęcia:
  • Firma HMS zawarła wiążącą umowę nabycia Red Lion na kwotę 345 mln USD (około 1, 38 mld PLN) bez długu odsetkowego i gotówki nieoperacyjnej (Enterprise Value).
  • Firma Red Lion to uznany amerykański dostawca rozwiązań automatyki przemysłowej posiadający innowacyjne portfolio produktów marek premium. Przejęcie znacząco wzmocni obecność HMS w Ameryce Północnej oraz umożliwi sprzedaż krzyżową produktów HMS i Red Lion za pośrednictwem ich odpowiednich kanałów rynkowych.
  • Spółki HMS i Red Lion osiągnęły łączną roczną sprzedaż przekraczającą 4,4 miliarda SEK (około 1, 67 mld PLN) w okresie dwunastu miesięcy kończącym się 30 września 2023 r. przy skorygowanej marży EBIT na poziomie około 24 %.
  • Oczekuje się, że zamknięcie przejęcia nastąpi w pierwszej połowie 2024 r. z zastrzeżeniem zwyczajowych zgód organów regulacyjnych i warunków zamknięcia.
» Jesteśmy bardzo zadowoleni, witając firmę Red Lion w rodzinie HMS Networks. Firmy świetnie do siebie pasują, zarówno pod względem charakterystyki produktów, obecności geograficznej, jak i aspektów kulturowych. Dodatek portfolio produktów Red Lion, które stanowi uzupełnienie oferty HMS i tylko w ograniczonym stopniu się z nią pokrywa oraz dopasowanie geograficzne w postaci silnej pozycji Red Lion na atrakcyjnym rynku północnoamerykańskim i obecności HMS na głównych rynkach w Europie, będą generować dobre możliwości sprzedaży krzyżowej.

Produkty „Access” firmy Red Lion dobrze pasują do linii produktów HMS Anybus i Ewon, podczas gdy rozwiązania „Connect” Red Lion są tym, czego HMS szukał od kilku lat, stanowiąc bogatą ofertę przemysłowych przełączników sieciowych (switch’y Ethernet) o silnej pozycji rynkowej. Wreszcie linia „Visualize” Red Lion zapewnia firmie HMS nowe możliwości eksploracji oferty wizualizacji danych, która staje się coraz bardziej interesująca ze względu na jej kluczową rolę w środowisku automatyki przemysłowej i zdolność do zapewniania dodatkowej wartości oprócz portfolio rozwiązań sieciowych i komunikacji przemysłowej HMS.

Chętnie rozpoczniemy współpracę i wykorzystamy synergię między firmami, a także będziemy realizować kolejne etapy na wspólnej przyszłej drodze po sfinalizowaniu transakcji”, 
podkreśla Staffan Dahlström, dyrektor generalny HMS.
Uzasadnienie strategiczne

Firma HMS zawarła wiążącą umowę nabycia Red Lion za kwotę 345 milionów USD (około 1,38 mld PLN) bez długu odsetkowego i gotówki nieoperacyjnej (Enterprise Value).

Dla HMS strategiczne znaczenie ma wzmocnienie swojej obecności na atrakcyjnym rynku północnoamerykańskim oraz rozszerzenie oferty produktowej o rozwiązania i oferty opracowane specjalnie w celu zaspokojenia popytu na tamtejszym rynku.

Oczekuje się, że przejęcie umożliwi rozszerzenie synergii sprzedaży krzyżowej HMS i Red Lion, częściowo poprzez wykorzystanie różnych kanałów rynkowych. Największa część sprzedaży Red Lion przypada na Amerykę Północną, opierając się o dobrze rozwiniętą sieć dystrybutorów, którą HMS będzie mógł wykorzystać do zwiększenia sprzedaży bramek sieciowych i rozwiązań zdalnego dostępu. Firma HMS, realizując około 60 % swojej sprzedaży na dużych rynkach automatyki w Europie oraz poprzez dobrze rozwinięte i ukierunkowane kanały rynkowe, będzie mogła sprzedawać krzyżowo wybrane elementy oferty Red Lion.

Co więcej, oczekuje się, że przejęcie zapewni synergię w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz rozwoju produktów w kilku obszarach oferty HMS i Red Lion, co zostanie dokładniej zbadane po sfinalizowaniu transakcji.


Firma Red Lion w skrócie

Red Lion, z siedzibą w York w stanie Pensylwania, to amerykańska firma o ponad 50-letniej historii o ugruntowanej pozycji w branży danych przemysłowych, która umożliwia organizacjom przemysłowym na całym świecie uwalnianie potencjału wartości danych poprzez opracowywanie i wytwarzanie innowacyjnych i skalowalnych produktów oraz rozwiązań ułatwiających klientom uzyskiwanie danych i wizualizacji procesów w czasie rzeczywistym w celu zwiększenia produktywności. Główni klienci Red Lion działają w segmentach automatyki przemysłowej, energii alternatywnej, przeróbki ropy i gazu, energetyki i usług użyteczności publicznej, transportu oraz gospodarki wodno-ściekowej.

Oferta Red Lion skupia się wokół trzech podstawowych linii produktów:
  • Produkty „Access” umożliwiają klientom przemysłowym maksymalne wykorzystanie zdalnych zasobów, oferując lepszą łączność z chmurą, inteligentne rozwiązania brzegowe oraz zdalne zarządzanie urządzeniami. Ta linia produktów obejmuje bramki przemysłowe, konwertery protokołów, routery i punkty dostępu.
  • Z kolei rozwiązania „Connect”, dzięki przełącznikom sieciowym warstwy 1 i 2 reprezentującym główną część tej linii produktów, chronią i usprawniają komunikację między operatorami instalacji i zasobami w bezpieczny, niezawodny i łatwy sposób, maksymalizując wydajność operacyjną i czas pracy systemu
  • Produkty "Visualize" umożliwiają operatorom instalacji pozyskiwanie danych oraz zarządzanie danymi i interakcję z nimi w celu dalszej optymalizacji wydajności w trudnych i wymagających warunkach, przy czym głównymi produktami w tej kategorii są interfejsy człowiek-maszyna (HMI) oraz mierniki panelowe.
Firma Red Lion posiada cztery zakłady rozwojowe zlokalizowane w York w Pensylwanii (USA), Mobile w Alabamie (USA), Dinkelsbühl w Niemczech i Pune w Indiach oraz zakłady produkcyjne w York i Dinkelsbühl. Red Lion zatrudnia na całym świecie około 400 osób, z czego około 300 w Stanach Zjednoczonych.


Zatwierdzenia regulacyjne i zamknięcie przejęcia
Oczekuje się, że sfinalizowanie przejęcia nastąpi w pierwszej połowie 2024 r., z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym złożenia wniosku i zatwierdzenia go przez odpowiednie władze zgodnie z ustawą Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvement Act z 1976 r. oraz złożenia wniosku i zatwierdzenia go przez Komisję ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych.

Powyższa informacja została przekazana przez HMS Networks AB (publ) do rozpowszechniania 11.12.2023 o godz.18:00 zgodnie z regulacją MAR UE ds. nadużyć na rynku (Market Abuse Regulation).

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii