ABB 2012-08-07

ABB przekształca ciepło odpadowe w czystą energię

ABB, EKZ GETEC oraz Jura Cement podpisali umowę na instalację w cementowni Wildegg AG systemu ABB, który wytwarza energię elektryczną z ciepła odpadowego. Zaawansowane technologicznie rozwiązanie oparte jest na ORC* (Organic Rankine Cycle – Obieg Organiczny Rankine’a), procesie termodynamicznym, który pozwala przekształcić ciepło odpadowe w przyjazną dla środowiska elektryczność.

Kiedy tylko system zostanie uruchomiony, koszty energii elektrycznej, pobieranej przez cementownię Wildegg, znacznie się zmniejszą. W rezultacie Jura Cement nabędzie około 20 procent elektryczności mniej. System jest finansowany przez EKZ GETEC oraz – jako strategiczny projekt energetyczny – wspierany przez Federalny Departament Energii w Szwajcarii poprzez program „EnergySwitzerland”.

ABB posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do całkowitej integracji elektrowni z procesem produkcji cementu. Zamówienie na stację elektroenergetyczną „pod klucz” obejmuje zaprojektowanie, zarządzanie projektem, dostarczenie do klienta, instalację oraz uruchomienie, które zaplanowano na listopad 2013 roku.

Marcel Bieri, kierownik produkcji w Jura Cement, mówi: „Będziemy w stanie wytwarzać 14 400 MWh energii elektrycznej stosując system odzyskiwania ciepła odpadowego produkcji ABB. To wystarczająco dużo, aby pokryć zapotrzebowanie na energię 3 600 szwajcarskich gospodarstw domowych”.

Produkcja cementu jest bardzo energochłonna. Temperatura w piecach, w których wytwarzany jest żużel, osiąga 1500 stopni Celsjusza. Pomimo iż w tym nowoczesnym zakładzie ciepło odpadowe pochodzące z procesu produkcji cementu jest ponownie wykorzystywane, na przykład, aby osuszyć nieprzetworzone materiały, to jednak znaczna ilość gazu o niskiej temperaturze ulatuje do powietrza. Stacja elektroenergetyczna ORC ABB to zintegrowany system, który pozwala w zakładach przemysłowych skutecznie utylizować ciepło odpadowe. Z biznesowego punktu widzenia, dla produkcji energii elektrycznej opłacalna jest utylizacja gazów kominowych o temperaturze wyższej niż 200 stopni Celsjusza. Zakres mocy generatora waha się od 500 kW do kilkudziesięciu megawatów.

Przedsiębiorstwa stosujące system ABB mają mniejsze koszty operacyjne oraz są mniej uzależnione od rosnących cen energii dzięki wytwarzaniu w swoich zakładach energii elektrycznej bez CO2. Koszty inwestycyjne klientów są mniejsze ponieważ system używa standardowych podzespołów, które mogę zostać szybko i sprawnie zainstalowane przez profesjonalistów z ABB, zajmujących się planowaniem i zarządzaniem projektami.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii