. 2011-01-05

Rozwiązanie ABB pozwoli na zaopatrzenie w wodę pitną miasta na pustyni

Rozwiązanie ABB pozwoli na zaopatrzenie w wodę pitną miasta na pustyni

ABB dostarcza kompletne rozwiązanie z zakresu energetyki, automatyki oraz rozwiązanie mechaniczne dla wielkiego projektu dostaw wody do oddalonego i bezdeszczowego regionu Sahary. Projekt pozwoli na przepompowywanie i magazynowanie wody pochodzącej z zasobów głębinowych, w którą zaopatrywane będzie znajdujące się w odległości 750 km od źródła miasto, zamieszkane przez 115 000 mieszkańców.

Budowany obecnie w Algierii, system przesyłu wody Réseau de Collecte, którego uruchomienie zaplanowane jest na rok 2011, jest jednym z największych projektów wodnych kiedykolwiek realizowanych w rejonie Sahary, jednego z najgorętszych i najbardziej suchych miejsc na ziemi, gdzie temperatura powietrza dochodzi nawet do 50 stopni Celsjusza.

Około 90 procent 35-milionowej populacji Algierii mieszka w północnym pasie brzegowym, w pobliżu Morza Śródziemnego, ale kilka milionów żyje w głębi lądu w miastach-oazach, gdzie opady deszczu są rzadkie a zasoby wody ograniczone.

Tamanrasset i In Salah to przykłady takich miast-oaz. Tamanrasset to duże miasto ze 115 000 mieszkańców położone na południowym obszarze algierskiej Sahary. Miasto jest zlokalizowane w pobliżu formacji wodonośnej, która niestety cierpi na niedobory zasobów wody, podczas gdy In Salah to mała miejska społeczność licząca około 43 000 mieszkańców położona w pobliżu warstwy wodonośnej, posiadającej nadwyżkę tego cennego zasobu.

Réseau de Collecte pomoże uporać się z niedoborem wody w Tamanrasset. Znajdujący się wśród kluczowych projektów infrastrukturalnych algierskiego rządu, system przesyłu wody pozwoli na przepompowywanie i dostawy 50 000 metrów sześciennych wody każdego dnia za pomocą rurociągu biegnącego między In Salah i Tamanrasset, na odcinku prawie 750 km. Szacuje się, że do 2030 roku, dzienne zapotrzebowanie na wodę wzrośnie do 150 000 metrów sześciennych. Ulegnie więc potrojeniu w celu zaspokojenia potrzeb gwałtownie zwiększającej się populacji miasta.

Mapa Algierii pokazująca miasta In Salah i Tamanrasset, oba zlokalizowane na głębokich terenach pustynnych Sahary. In Salah jest oddalone o około 1 500 km od Algieru, stolicy Algierii. Społeczności zamieszkujące dalekie tereny pustynne stanowią wyzwanie logistyczne dla takich projektów infrastrukturalnych jak Réseau de Collecte. ABB ma długą listę referencji dotyczących dostaw rozwiązań na wielką skalę, takich, jak to realizowane w Algierii.

 

ABB odgrywa ważną rolę w projekcie dostarczając rozwiązanie “pod klucz”, które obejmuje urządzenia mechaniczne, elektryczne, sterowania, komunikacyjne i oprzyrządowanie oraz wiedzę dla całego systemu gromadzenia wody w In Salah.

Na obszarze 25 kilometrów kwadratowych znajdą się 24 studnie pompujące wodę z głębokości 600 metrów w tempie 35 litrów na sekundę. Woda będzie następnie zbierana i magazynowana w ośmiu ogromnych rezerwuarach, gdzie będzie chroniona przed parowaniem, gotowa do przesyłu rurociągiem do Tamanrasset.

Rozwiązanie ABB dostarczy zasilanie dla całego systemu zbierania wody łącząc obiekt z lokalną siecią energetyczną, by zapewnić bezpieczne i niezawodne dostawy prądu dla wszelkich operacji na obiekcie. Oprzyrządowanie ABB zmierzy przepływ, temperaturę, ciśnienie i jakość wody, a rozproszony system sterowania ABB będzie monitorować i sterować

Do innego miejsca w Algierii dostarczane jest również rozwiązanie ABB, które przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i skrócenia czasów przestojów serwisowych największego na świecie zakładu odsalania wody morskiej wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy znajdującego się w Oranie.

 

ABB mogła wykorzystać swoją szeroką ofertę z zakresu energetyki i automatyki, a także doświadczenie w branży wodnej, by poprawić pierwotnie sformułowaną specyfikację techniczną, poprzez dodanie napędów niskiego napięcia do systemu każdej pompy głębinowej. Napędy znacząco poprawiają pracę pompy, jej gotowość operacyjną i zużycie energii elektrycznej dzięki gładkiemu startowi i automatycznemu dostosowaniu ich pracy do gwałtownych zmian warunków, w ten sposób oszczędzając energię elektryczną i zmniejszając normalne zużycie eksploatacyjne.

ABB jest liderem w zakresie rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla branży wodnej i może pochwalić się ogromną ilością dostarczonych produktów i rozwiązań dla elektrowni wodnych i sieci wodociągów, oczyszczalni ścieków i zakładów odsalania.

W Algierii, ABB dostarcza obecnie również zoptymalizowane rozwiązanie elektryczne, które podnosi efektywność energetyczną i zmniejsza serwisowe czasy przestoju największego na świecie zakładu odsalania wody morskiej Magtaa zlokalizowanego w Oranie wykorzystującego zjawisko odwrotnej osmozy. Do Abu Dhabi ABB dostarcza w systemie “pod klucz” rozwiązanie z zakresu elektryki, automatyki i rozwiązanie mechaniczne dla rozbudowy wielkiego systemu przesyłu wody Shuweihat, który po uruchomieniu będzie zaopatrywał emirat w 680 000 metrów sześciennych wody pitnej dziennie.

ABB realizuje system dostaw wody do Tamanrasset wspólnie z chińską spółką typu joint venture MCC-SOCOM w imieniu Algérienne des Eaux (ADE), państwowego zakładu, nad którym pieczę sprawuje algierskie Ministerstwo Zasobów Wody..
Na podstawie: abb.pl

Komentarze do artykułu

Andrzej

Gratuluje artykułu - bardzo Ciekawy


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii