Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-11-17

W USA opracowano nowe materiały budowy nanogeneratorów

W USA opracowano nowe materiały budowy nanogeneratorów

Nowe materiały i nowy sposób konstrukcji nanogeneratorów, opracowali naukowcy pod kierunkiem prof. materiałoznawstwa Zhong Lin Wanga, z Georgia Tech's School of Materials Science and Engineering - podał portal EurekAlert.

Nowe materiały i nowy sposób konstrukcji nanogeneratorów, opracowali naukowcy pod kierunkiem prof. materiałoznawstwa Zhong Lin Wanga, z Georgia Tech's School of Materials Science and Engineering - podał portal EurekAlert.Nowe materiały i nowy sposób konstrukcji nanogeneratorów, opracowali naukowcy pod kierunkiem prof. materiałoznawstwa Zhong Lin Wanga, z Georgia Tech's School of Materials Science and Engineering - podał portal EurekAlert.

Do budowy nanogeneratorów użyto nanodrutów wytwarzanych nową techniką - czytamy w publikacji Nature Communications. Nanodruty wykonano z cyrkonianu-tytanianu ołowiu - znanym też jako PZT. PZT to mieszanina związków PbZrO3 i PbTiO3. Materiał ten jest używany w przemyśle, ale trudny do wytwarzania, ponieważ potrzebuje temperatury 650 st. C.

Zespół Wanga opracował metodę wytwarzania z niego piezoelektrycznych nanodrutów. Jest to metoda chemicznego wzrostu epitaksjalnych, poziomo położonych nanodrutów monokrystalicznych wytwarzanych z PZT.

Wraz ze zbudowaniem obwodu prostownicznego zapewniającego zmianę prądu zmiennego w stały, naukowcy użyli nanogeneratorów wytworzonych z nanodrutów PZT, do zasilania diody laserowej, demonstrując w ten sposób sprawność nowego nanogeneratora. "To pozwala nam elastycznie dokonać doboru najlepszego materiału i procesu, w zależności od potrzeb, chociaż wydajność PZT w generatorach nie jest tak duża, jak tlenku cynku" - powiedział prof. Wang.

Według prof. Wanga nanogeneratory będą powszechnie używane w automatycznych systemach pomiaru i detekcji m.in. w czujnikach rejestracji gazów toksycznych w kopalniach, czy automatycznych stacjach oceny stanu pogody i atmosfery. Planowane jest też wykorzystanie ich do zasilania wszelkiego typu aparatury autonomicznej, jak np. rozmieszczone w różnych punktach sensory oceniające stopień czystości wody z wodociągów miejskich. W przyszłości mają być również wykorzystywane do zasilania aparatury satelitarnej, ale do tego "konieczne jest znaczące poprawienie ich niezawodności i długotrwałości działania" - twierdzi prof. Wang. MMEJ

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii