Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-09-28

Energia z fal radiowych

Energia z fal radiowych

Emisja fal radiowych może być formą zanieczyszania, ale może być też źródłem darmowej wszechobecnej energii.

Bardzo ekonomiczny sposób na energię z fal radiowych został opracowany przez zespół naukowców z Georgia Tech School of Electricial and Computer Engineering. Energia z fal radiowych jest niska, ale jest jej bardzo dużo. Pochodzi z telefonów komórkowych, transmisji telewizyjnych, satelitarnych systemów łączności i WiFi - przestrzeń jest pełna fal radiowych. Przez oczyszczanie otoczenia, jej impulsy mogą być zamienione na prąd stały, który można przechowywać w super kondensatorach lub bateriach.

Dzięki opracowanych tanich przetworników, w których można wykorzystać te transmisje mozliwe jest generowanie wolnego, stałego przepływu energii elektrycznej do zasilania takich urządzeń jak znaczniki RFID czy czujniki medyczne. Ultra-szerokopasmowa antena pozwala na wykorzystywanie różnych sygnałów w różnych zakresach częstotliwości, dając znacznie większą moc energii. Anteny takie będą tanie w produkcji a produkcja będzie opierać się na technologii drukarek atramentowych. Podłoże anten jest wykonane w formie papierowej lub elastycznego polimeru. Atrament to unikalna substancja zawierająca nanocząstki srebra i innych nanocząstek.

Anteny mogą korzystać z wielu zakresów częstotliwości używanych przez urządzenia telekomunikacyjne. Mogą to być częstotliwości radia FM, radaru (od 100MHz do 15GHz), a także wyższe. Anteny mogą być dostrajane do stosowania w określonych środowiskach takich jak lotniska, gdzie radary są głównym emiterem darmowej energii. Eksperymenty z wykorzystaniem pasma transmisji od stacji TV pół kilometra od miejsca badania przyniosły setki mikrowatów energii. Ta energia była wystarczająca, aby uruchomić czujnik temperatury. Zespół naukowców planuje kolejną demonstrację gdzie mikroprocesorowy mikrokontroler będzie aktywowany po prostu trzymając go vw powietrzu.

Super-kondensatory mogą być wykorzystywane do zasilania urządzeń wymagających powyżej 500 miliwatów w cyklu pracy. Anteny te mogą być wykorzystywane jako dodatek do paneli słonecznych, które po zachodzie słońca są już nieefektywne. Anteny będą mogły pracować również w nocy zwiekszając poziom naładowania baterii lub powodując uniknięcie wycieku energii.

Na podstawie: eweekeurope.co.uk

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii