Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-08-12

Podwodne turbiny Siemensa zasilają domy w Irlandii

Podwodne turbiny Siemensa zasilają domy w Irlandii

U północnych wybrzeży Irlandii zainstalowano pierwszą na świecie komercyjną instalację pływowych turbin podwodnych Siemensa produkujących „zieloną energię” elektryczną na potrzeby 1500 gospodarstw domowych.

Malowniczo położona miejscowość Strangford, nad przepięknym fiordem o długości 30 km, w prowincji Country Down w Irlandii Północnej, chętnie odwiedzana jest przez turystów. Miasteczko zostało założone przez Wikingów, którzy wielokrotnie odwiedzali te okolice. Zatoka o powierzchni 150 km kwadratowych poza walorami przyrodniczymi jest także miejscem instalacji pierwszej na świecie komercyjnej elektrowni pływowej. W pobliżu miasteczka wynurza się spod wody czarno-stalowa wieża siłowni, w której zainstalowano turbiny SeaGen produkcji Siemensa. Elektrownia wykorzystuje wyłącznie siły pływów morskich, co pozwala na wytworzenie 1,2 MW energii elektrycznej. Otrzymana moc wystarcza do zasilania 1.500 gospodarstw domowych.

Siła morskich pływów jest w znacznej mierze niewykorzystanym źródłem zielonej energii, ponieważ związana z nią technologia jest ciągle w fazie rozwoju, a instalacje bardzo kosztowne. Potencjał jest jednak ogromny. System może być instalowany wszędzie tam, gdzie pływy są w stanie stworzyć silne prądy morskie – tak jak się dzieje w Strangford, ale także w wielu innych miejscach, m.in. w Szkocji, Francji, Kanadzie, czy u wybrzeży Azji.

Okolice portu Strangford to idealne warunki do budowy tego typu elektrowni. Instalacja zakotwiczona została na środku cieśniny na głębokości 30 m. Stosunkowo płytkie wody zatoki oferują wiele zalet: po pierwsze – łatwiej jest dokonywać wszelkich przeglądów na dnie morza, po drugie – pływy są dużo silniejsze niż na większych głębokościach. W Strangford Narrow wynoszą one około czterech metrów na sekundę. Turbina SeaGen Siemensa do wytwarzania energii elektrycznej wymaga przepływu wody o prędkości co najmniej jednego metra na sekundę.

Podwodna elektrownia należy do brytyjskiej firmy Marine Current Turbines, w której Siemens od 2010 roku posiada dziesięć procent udziałów. Na dnie zainstalowano dwie turbiny o średnicy wirników 16 metrów i wadze około 27 ton. Urządzenia można obracać o 180 stopni. Umożliwia to pracę zarówno w czasie odpływu, jak i przypływu, a także pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej przez 20 godzin dziennie. W zależności od stanu morza konstrukcja wieży, na której zainstalowane są turbiny, wyrasta na około 20 metrów ponad poziom. Rotory są zawsze schowane pod jej powierzchnią, a płaty turbin są widoczne na głębokości 3 m. Utrzymanie systemu jest proste, dźwigary, na których zamontowano turbiny, mogą być podnoszone przez system hydrauliczny na powierzchnię.

Mimo iż koszty budowy elektrowni pływowych są dwukrotnie wyższe od siłowni wiatrowych, wytworzona w ten sposób zielona energia ma pewne zalety: woda jest 800 razy gęstsza od powietrza, zatem turbiny są wiele bardziej wydajne. W generatorze elektrowi pływowej o mocy zaledwie 1,2 MW można wyprodukować tyle energii, ile jest w stanie wytworzyć 2,5-MW turbina elektrowni wiatrowej w ciągu roku. Dodatkową zaletą instalacji, poza jej sprawnością, jest jego przewidywalność. Pływy są zależne od układu księżyca i przyciągania ziemskiego,
a nie – jak to ma miejsce w farmach wiatrowych – od pogody. Możliwe jest zatem określenie, jak będzie wyglądała wydajność elektrowni, oraz lepsze zaplanowanie obciążenia.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii rynek elektrowni pływowych na świecie szacuje się na 800 terawatogodzin rocznie. Jest to wystarczające, by pokryć zapotrzebowanie 250 milionów gospodarstw domowych. Frima Marine Current Turbines zamierza dalej inwestować w tego typu przedsięwzięcia. W 2013 planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszej farmy turbin pływowych w pobliżu Isle of Skye w północno-wschodniej Szkocji. Dzięki zielonej energii pochodzącej z morza możliwe będzie zasilenie około 4000 gospodarstw domowych.

Na podstawie: siemens.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii