Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-11-22

Wysokiej jakości białe światło z czterech laserów.

Wysokiej jakości białe światło z czterech laserów.

To eksperymentalna technologia, która może konkurować z LED'ami. Testy wykazują, że ludzkie oczy mniej się męczą przy takim laserowym świetle, niż przy świetle pochodzącym z diód LED.

Obie technologie polegają na przepływie prądu przez materiał, który wówczas generuje światło. Jednak LEDy emitują światło tylko okresowo - migają z wysoką częstotliwością. Diody laserowe również, tylko że najpierw światło odbija się jeszcze wewnątrz i dopiero później zostaje uwolnione. Odkrycie to jest dość ważne, jako że powszechnie już akceptowane diody LED jako bardziej wydajne i wytrzymalsze od zwykłej żarówki. Jednak technologia laserowa zapewnia jeszcze więcej światła.

Ze względu na powszechne założenie, że ludzkie oko będzie odczuwało laserowe białe światło jako nieprzyjemność wykonano niewiele badań w tym kierunku. Laser składa się z czterech kolorów w bardzo wąskim paśmie: niebieskigo, czerwonego, zielonego i żółtego i znacznie różni się od promieni słonecznych. Strumień światła lasera diodowego jest dziesięć razy bardziej skompresowane niż to emitowane przez diody LED.

Na uniwersytecie w Nowym Meksyku przeprowadzono eksperyment, w którym czterdzeistu wolontariuszy przeglądało się niemal identycznym scenom z owocami, które mieściły się w komorach obok siebie. Każda komora była losowo oświetlana innym światłem, w tym właśnie światłem laserowym. Zadawno wówczas pytanie wolontaruszom, który widok wolą. Nie wiedzieli oni które światło jest kiedy. Statystycznie określono, że nie ma jasnych preferencji między diodami laserowymi a LEDowymi czy neutralnym światłem żarowym.

Wyniki badań nie przyniosą rewelacji, jednak mogą otworzyć one nowe kierunki badań. Lasery diodowe są troche droższe w produkcji niż LEDy ponieważ wymagają większej czystości podłoża i mniejszej ilości wad, jednak materiały do LEDów laserowych mogą byc bardziej dostępne w przyszłości. Lasery diodowe mogą być stosowane jako oświetlenie luminatorów -tej samej techniki która obecnie stosuje się w świetlówkach.

Na podstawie: sandia.gov

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii