Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2023-06-12

Cyfrowa technologia rozświetli finał Ligi Mistrzów

Cyfrowa technologia rozświetli finał Ligi Mistrzów

Podczas finału Ligi Mistrzów światła nie mogą zgasnąć nawet na sekundę. Na stadionie w Stambule, gdzie zagrają najlepsze kluby Europy, zainstalowano cyfrowe systemy automatyki i monitoringu sieci. Wszystko po to, aby wykrywać potencjalne usterki i zapobiec awarii zasilania na oczach ponad 200 mln widzów na całym świecie.

Według danych Ofgem, brytyjskiego regulatora rynku energii, pojemny i nowoczesny stadion piłkarski może zużyć od 15 000 kWh do nawet 28 000 kWh podczas meczu. Ta ostatnia wartość to tyle energii, ile wystarczyłoby do zasilenia 14 gospodarstw domowych w Polsce w skali roku1. Popyt na elektryczność podczas dużych, prestiżowych wydarzeń jest jeszcze większy.

10 czerwca finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Mecz odbędzie się na uzbrojonym w tysiące urządzeń elektrycznych Stadionie Olimpijskim im. Atatürka w Stambule. Ponieważ to finał, wydarzenie będzie trwać znacznie dłużej niż 90 minut. Sam mecz rozegrany zostanie wieczorem, w temperaturze powyżej 20 stopni, a to wymaga dodatkowego oświetlenia i klimatyzacji. Stadion to nie tylko trybuny i murawa, ale też punkty gastronomiczne, centra prasowe, ekipy telewizyjne, interaktywne banery… Tysiące odbiorników energii, które w tak ważnym dniu – kiedy oczy piłkarskiego świata będą skierowane w jedno miejsce – nie mogą zawieść.

Bogazici Elektrik Dagitim A.S. (BEDAS), jeden z największych dystrybutorów energii w Turcji, który obsługuje ponad 5,3 mln klientów w europejskiej części Stambułu, wspólnie z ABB wdrożył rozwiązanie mające wzmocnić sieć zasilania na stadionie. Główną rolę odegra cyfrowa technologia, odpowiedzialna za niezawodność dostaw energii – rozwiązanie umożliwi identyfikowanie potencjalnych awarii i zapobieganie im, zanim zgaśnie światło.

Systemy automatyki, sterowania i monitoringu sieci analizują nieprawidłowości w układzie elektrycznym stadionu, i gdy zachodzi taka potrzeba uruchamiają zasilanie awaryjne. Z kolei oparty na przekaźnikach system zabezpieczeń lokalizuje i izoluje zwarcia, a także przywraca równowagę w układzie.

– Kontrola takiego giganta jak ponad 70-tysięczny stadion, to zadanie dla rozbudowanej sieci elektroenergetycznej. W takim przypadku istotny jest czas reakcji na pojawienie się zakłócenia. Odpowiadające za zabezpieczenie sieci przekaźniki Relion® wykorzystują standard komunikacji IEC61850. Dzięki temu mogą wymienić informacje w czasie 3-20ms. System jest więc responsywny i szybko adaptuje się do zmieniającej się sytuacji – mówi Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Rozwiązanie ABB wspiera stacje elektroenergetyczne zasilające wszystko na stadionie, co potrzebuje energii: lampy i jupitery, strefę gastronomiczną, nagłośnienie, systemy sędziowskie VAR czy też sprzęt nadawców telewizyjnych.

– To niezwykle ważny mecz dla Stambułu i Turcji. Każda przerwa w dostawie prądu miałaby dalekosiężne konsekwencje, dlatego poprosiliśmy ABB o opracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby zidentyfikować wszelkie potencjalne wyzwania energetyczne i rozwiązać je, zanim staną się problemem – powiedział Orcun Oztürk, dyrektor ds. technologii w BEDAS.

Jak dodaje Radosław Dudzik, technologie Przemysłu 4.0 już dawno wyszły poza przemysł. Cyfrowe rozwiązania coraz częściej goszczą w miejscach, gdzie do tej pory dominowały ich konwencjonalne odpowiedniki. Systemy energetyczne są bowiem coraz bardziej złożone, jest coraz więcej elementów, którymi trzeba sprawnie zarządzać – zasilić, monitorować i zabezpieczyć. Dzięki cyfrowemu wsparciu, finał piłkarskiej Ligi Mistrzów wykracza daleko poza samo widowisko sportowe.

Na podstawie: www.abb.com

Komentarze do artykułu

Maciek

Widzę, że połączenie piłki z automatyką jest coraz częstsze :) fajnie opisane


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii