Wojciech Podsiadły 2015-08-17

Przykład idzie z góry

Przykład idzie z góry

Przykład idzie z góry

Choć może się wydawać, że optymalizacja procesów to tylko modne hasło, tego typu działanie jest przede wszystkim realnym sposobem na poprawę rentowności każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa. Knapp AG, globalny gracz na rynku systemów usprawniających działania logistyczne, dał przykład maksymalizacji efektywności, modernizując oświetlenie w swoich własnych zakładach.

 

Knapp AG to światowy potentat w zakresie automatyzacji hal oraz systemów zarządzania magazynami i przepływem towarów. Zatrudniająca 2 700 pracowników firma o rocznych dochodach przekraczających 450 milionów euro, obsługuje przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe wielu branż. Jako kluczowe elementy swojej strategii, Knapp AG wskazuje optymalizację procesów biznesowych oraz poszukiwanie idei i rozwiązań, pozwalających wyznaczać nowe standardy w działalności jej klientów.

Pozostając w zgodzie z tak sformułowanymi zasadami i założeniami polityki zrównoważonego rozwoju, firma zdecydowała o zastąpieniu świetlówek T8 liniowymi oprawami LED. Efekty uzyskane w modernizowanej hali były satysfakcjonujące i rozwiązanie to zastosowano w kolejnym, nowopowstałym budynku.

Stan wyjściowy i założenia

- Obiektem, którego system oświetleniowy unowocześniono, była mieszcząca się w austriackim Hart hala o powierzchni około 3 300 m2 i wysokości 4,5 metra. Dotychczas funkcjonowały w niej oprawy świetlówkowe w technologii T8 – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – Oczekiwania klienta obejmowały wyeliminowanie cieni, uzyskanie wysokiej skuteczności świetlnej w całym budynku oraz zastąpienie źródeł światła bardziej wydajnymi i ekologicznymi rozwiązaniami – dodaje ekspert.

Nowo wybudowana hala produkcyjna stanowiła jeszcze ciekawsze wyzwanie. Obiekt charakteryzował się długim na 100 i szerokim na 30 metrów skośnym dachem. Różnica wysokości między przeciwległymi ścianami wynosiła 3 metry. I w tym przypadku projektanci mieli za zadanie zaproponować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać jednorodne warunki oświetleniowe, gwarantujące swobodne przemieszczanie się po obiekcie.

Zastosowane rozwiązanie

- W obydwu obiektach zastosowano rozwiązanie oświetleniowe z tej samej rodziny – relacjonuje Krzysztof Rajecki. – Odpowiedzią na wymagania postawione w przypadku modernizowanej hali okazała się liniowa oprawa E-Line LED, pozwalająca zredukować występujące w budynku zaciemnione obszary, dzięki optymalizacji kierunku padania wiązki. W obiekcie z pochyłym sufitem wykorzystano zawieszany ciąg świetlny E-Line LED z układami optycznymi z wąsko-szerokim rozsyłem światła. Skośnie zorientowany względem sufitu system gwarantuje jednakowe warunki oświetleniowe w całym budynku, pozwalając jednocześnie na całkowite wyeliminowanie zjawiska olśnienia – wyjaśnia projektant oświetlenia TRILUX Polska. Zastosowane oprawy charakteryzuje strumień świetlny na poziomie 5 500 lm i temperatura barwowa 4 000 K.

Uzyskane efekty

Zastosowanie neutralnie białego światła spotkało się z pozytywnym przyjęciem osób zatrudnionych w zakładzie. Przebywający tam na co dzień pracownicy zauważyli, że zastosowane oprawy nie powodują olśnień, a co za tym idzie poprawiły komfort wykonywanej pracy. Użyte rozwiązanie przyniosło również zauważalne korzyści ekonomiczne. Dzięki łatwemu montażowi zastosowanych opraw i możliwości wykorzystania do ich osadzenia infrastruktury pozostałej po świetlówkach T8, koszty instalacji okazały się stosunkowo niewielkie. Skuteczność świetlna zastosowanych opraw sięga 119 lm/W. W porównaniu z rozwiązaniami starszej generacji, gwarantuje to oszczędności na poziomie 50-60 procent. W efekcie, czas zwrotu z inwestycji jest wyjątkowo krótkiWojciech Podsiadły

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii