Marcin Chmielewski 2010-10-12

Robot Intela pozmywa naczynia i zrobi pranie

Robot Intela pozmywa naczynia i zrobi pranie

Intel prowadzi badania nad prototypem robota-lokaja, który będzie potrafił wykonywać proste, aczkolwiek uciążliwie dla ludzi prace domowe typu zmywanie naczyń czy robienie prania.

HERB (the Home Exploring Robot Butler), będący owocem współpracy inżynierów Intel Labs w Pittsburghu oraz badaczy z amerykańskiego Carnegie Mellon University, ma za zadanie wyręczyć ludzi w wykonywaniu codziennych domowych czynności. Robot wyposażony jest w ruchome ramiona, mobilną podstawę w postaci dwukołowego pojazdu elektrycznego, kamerę oraz skaner laserowy tworzący model 3D pomieszczenia, w którym aktualnie się znajduje. Dzięki takiej konstrukcji, HERB może sprawnie chwytać przedmioty oraz swobodnie poruszać się w pomieszczeniach omijając przeszkody, które staną mu na drodze.

Technologia zastosowana w robocie pozwala mu m.in. na wyszukiwanie i rozpoznawanie obiektów w swoim otoczeniu. HERB potrafi otwierać drzwi, wyrzucić zbędne przedmioty do kosza na śmieci, posortować naczynia, a nawet umieścić je w zmywarce.

Prace prowadzone przez Intela mają prowadzić do stworzenia wielofunkcyjnego asystenta domowego, który wyręczy domowników w wykonywaniu codziennych, często uciążliwych czynności takich jak zmywanie naczyń, pranie, prasowanie czy przenoszenie ciężkich przedmiotów.Marcin Chmielewski
Na podstawie: na podstawie onet.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii