Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-09-16

Silniki ABB oszczędzają energię i redukują emisje CO2 w firmie Michelin

Silniki ABB oszczędzają energię i redukują emisje CO2 w firmie Michelin

Michelin, jeden z dwóch największych na świecie producentów opon, zmniejsza zużycie energii elektrycznej w jednym ze swoich zakładów w Europie o niemal 400 000 kWh rocznie, a to za sprawą montażu wysokowydajnych silników ABB. Szacuje się, że koszt każdego z 436 silników zwróci się już za rok i cztery miesiące.

Realizowany w Michelin program mający na celu zwiększenie wydajności silników i zmniejszenie kosztów w fabryce opon samochodowych i ciągnikowych w Valladolid (północna Hiszpania) – jednym z 72 zakładów produkcyjnych firmy – przynosi znakomite rezultaty.

Firma ABB przeprowadziła tam niedawno audyt efektywności energetycznej, w ramach którego zespół specjalistów ABB dokonał pomiaru wydajności silników i innych kluczowych elementów procesu produkcyjnego, aby ustalić, gdzie można zaoszczędzić najwięcej energii elektrycznej i najbardziej zmniejszyć emisję CO2.

Audyt wykazał, że 436 zamontowanych w zakładzie silników niskonapięciowych charakteryzuje się niskim – wynoszącym 76,9% – poziomem wydajności, co powoduje zbyt duże zużycie energii elektrycznej.

Ustalono również, że zastąpienie niskowydajnych silników – z których wiele liczy ponad 20 lat – wysokowydajnymi silnikami ABB klasy IE2 pozwoliłoby osiągnąć znaczny wzrost wydajności – do 84,2%.

Każdy z silników działa nieprzerwanie przez 5880 godzin rocznie przy 90 procentowym obciążeniu. Roczne zużycie energii elektrycznej przez niskowydajny silnik wynosi 10 322 kWh, natomiast w przypadku wysokowydajnego silnika ABB jest to jedynie 9428 kWh.

Uzyskana oszczędność energii elektrycznej sięga 895 kWh na każdy silnik – w sumie 390 220 kWh dla całego zespołu 436 zamontowanych silników, które ABB obecnie wymienia. Zgodnie z obliczeniami ABB przy oszczędnościach tej skali koszt każdego silnika zwróci się za niecałe półtora roku.

To nie koniec listy korzyści. Niższe zużycie energii elektrycznej przekłada się na mniejszą emisję CO2 w zakładzie. Zgodnie z szacunkami zmaleje ona o odpowiednik 213 ton rocznie.

Firma ABB oferuje szeroki wybór energooszczędnych silników spełniających nowe międzynarodowe normy wydajności IE2, IE3 i IE4 dla silników niskonapięciowych. ABB od dawna podkreśla potrzebę produkcji wydajnych silników, a wysokowydajne produkty od wielu lat stanowią zasadniczą część oferty firmy.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii