Tomasz Haliniak 2010-01-28

Czujniki absolutne

Czujniki absolutne

Czujnik absolutny w sposób jednoznaczny określa swoją pozycję względem taśmy magnetycznej. Dzięki temu nie wymaga bazowania po włączeniu zasilania. Urządzenie wyposażono dodatkowo w wejście zerujące. W razie potrzeby pozwala ono na ustalenie bieżącej pozycji jako wyjściowej (zerowej).

Systemy magnetyczne zaprojektowano do pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Solidna aluminiowa obudowa czujnika, szeroki zakres temperatury pracy (od –25°C do +85°C) oraz wysoki stopień ochrony (IP67) powodują, że praca w środowisku intensywnego zapylenia czy w obecności chłodziwa nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Co ciekawe, mimo że układ jest magnetyczny, nawet metalowe wióry i opiłki nie zakłócają prawidłowej pracy czujników. Aby przedłużyć żywotność systemu pomiarowego, zaleca się jednak montaż w miejscach nienarażonych na kontakt z ostrymi wiórami lub stosowanie szczotek bądź dyszy ze sprężonym powietrzem.

Standardowo czujnik wyposażony jest w dwumetrowy, ekranowany przewód (dłuższe przewody dostępne na zamówienie). Maksymalna odległość głowicy pomiarowej od taśmy magnetycznej wynosi 1 mm. Przy zapewnieniu odpowiedniego prowadzenia system umożliwia pomiary z maksymalną rozdzielczością 5 μm przy szybkości posuwu do 5 m/s. W górnej części obudowy czujnika umieszczono diodę diagnostyczną. Sygnalizuje ona wszelkie nieprawidłowości mające niekorzystny wpływ na pomiar,
takie jak przekroczenie dozwolonej szczeliny pomiędzy sensorem a taśmą czy nierówne prowadzenie czujnika względem taśmy. Jest to bardzo przydatne szczególnie podczas instalacji i uruchamiania systemu pomiarowego.

Czujniki absolutne dostępne są z synchronicznymi interfejsami szeregowymi SSI (seria SMA5) oraz BiSS (seria SMA1). Sygnał wyjściowy oparty jest na standardzie RS422 z wykorzystaniem dwóch linii różnicowych: taktowania i danych. Informacja o pozycji jest podawana w kodzie binarnym lub Graya. Czujnik SMA1, pracujący w standardzie BiSS, w zależności od potrzeb może również zostać ustawiony w tryb SSI.

Czujniki zasilane są napięciem z zakresu +10 V DC do +30 V DC. Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas montażu. Pobór mocy
czujnika wynosi maks. 1,5 W, a prąd wyjściowy nie przekracza 40 mA na każdy kanał sygnałowy.

Taśma magnetyczna MTA dostarczana jest w zestawie z nierdzewnym metalowym paskiem ochronnym. W odróżnieniu od systemów inkrementalnych nie może ona być dowolnie przycinana. Dostępna jest w następujących odcinkach: 0,1 m; 0,2 m; … ; 0,5 m; 1,0 m; 1,5 m; …; 4,5 m; 5,1 m. Należy pamiętać o tym, aby z obu końców zapewnić 35 mm zapasu. Podobnie jak sensor, taśma posiada wysoki stopień ochrony (IP67). Atutem jest wyjątkowo prosta instalacja systemu. Czujnik magnetyczny posiada otwory montażowe, natomiast taśmę magnetyczną wraz z paskiem ochronnym należy nakleić na płaską powierzchnię.

Do współpracy z czujnikami SMA1 i SMA5 polecany jest uniwersalny panel odczytowy LD200 z wejściem SSI (ponadto: Push-Pull, Line Driver, 1Vpp) wyposażony w 8-znakowy wskaźnik LED. Maksymalna częstotliwość wejściowa to 500 kHz, napięcie zasilania 24 V DC ± 20%, pobór mocy 4,5 W. Dodatkowo urządzenie posiada 3 konfigurowalne wyjścia oraz interfejs RS232 umożliwiający konfigurację i przesyłanie informacji przez łącze szeregowe.

W tym roku oferta liniałów absolutnych została poszerzona o serię SMAL. Jest to czujnik absolutny przeznaczony do zastosowania w aplikacjach dźwigowych. Umożliwia on pomiar z rozdzielczością 1 mm na odcinku nawet 500 m przy maksymalnej prędkości 5 m/s. Czujniki SMAL dostępne są z interfejsem SSI, CANopen, Profibus oraz CANlift.

Na stronie internetowej www.lika.pl dostępne są szczegółowe informacje techniczne, instrukcje obsługi i montażu oraz niezbędne certyfikaty.

Tomasz Haliniak
Na podstawie: www.lika.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii