Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-01-26

Technologia multi-touch dołącza do narzędzi HMI

Technologia multi-touch dołącza do narzędzi HMI

Multi-tuch, znana technologia ze smartfonów i tabletów zbliża się do przemysłowych interfejsów HMI oraz paneli komputerowych, obiecując prostsze, bardziej intuicyjne i szybsze działanie, jak również zwiększenie bezpieczeństwa. Na ostatniej wystawie SPS/IPC/Drives w Niemczech, wielu dostawców pokazywało produkty z możliwościami multi-touch.

Przykładowo B&R Automation przedstawiało możliwości multi-touch o wysokiej rozdzielczości na 21,5 calowym panelu automatyki i sugeruje, że multi-touch może doprowadzić do rewolucji w dziedzinie ergonomii dla maszyn i wizualizacji systemu.

Ekrany multi-touch mogą wykryć obecność dwóch lub więcej punktów kontaktowych - rąk lub dłoni - jednocześnie. Pozwala to użytkownikom na wykonywanie funkcji, takich jak powiększanie, przewijanie czy obracanie obiektów. Funkcje te sprawiają, że łatwo jest poruszać się na liście lub dokumentach, aby zmieniać widok ekranu, powiększać lub zmniejszać wyświetlany obiekt.

Mozliwe jest równiez zdefiniowanie "gestii", które wyzwalają predefiniowane akcje. Przykładowo potwierdzając alarm lub rysując na ekranie kształt "S", program rozpoznaje te gesty jako "powrót do ekranu startowego".

Copa-Data wprowadziła multi-touch w oprogramowaniu ZENON, pozwalając użytkownikom na zamianę menu przez "doki" - paski narzędzi, które dostarczają symboli projektowych, co umozliwia szybki dostęp do waznych ekranów lub aplikacji.  Inną potencjalną możliwością użycia multi-touch jest bezpieczeństwo. Przykładowo, można zdefiniować, że aby uruchomić jakąś funkcję należy uzyć dwóch dłoni lub palców. Działanie oburącz może zapewnić, że przypadkowe dotknięcie ekranu nie spowoduje nieoczekiwanego działania lub zmiany parametrów. Multi-touch może także uprościc procedury logowania za pomocą spersonalizowanych gestów ekranu do uwierzytelniana uzytkowników.

Choć B&R nie spodziewa się obniżenia bezpieczeństwa przez jednopunktowy dotyk, zapewniają, że posiadają inne zabezpieczenia przeciw niezamierzonym aktywacjim. Również Beckhoff wykazywał szerek możliwości za pomocą "rzutowania pojemnościowego" ekranu dotykowego, który umożliwia "płynący" ciąg operacji w małych krokach, bez żadnych szarpnięć. Technologia obsługuje dwie strony lub pięć palców również wtedy, gdy operator nosi rękawiczki lateksowe. Specjalny kontroler zapobiega przypadkowemu uruchomieniu, np. kropli wody lub dłoni.

"Ekrany dotykowe nie mogą zastąpić fizycznych przycisków całkowicie" - mówi Raimund Ruf, kierownik B&R - "ale będą stosowane coraz częściej ze względu na ich wszechstronność".

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii