Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-03-10

Roboty na straży granic?

W niedalekiej przyszłości roboty mogą zacząć kontrolować granice państw przebiegające w niezaludnionych terenach. W takich regionach dużą szansę powodzenia ma pomysł wprowadzenia MIGRANTów - robotów śledzących, wyglądających jak czołg, które mają kamery zamiast oczu.

W przypadku, gdy taki robot zauważy ruchomy obiekt zmierzający ku granicy, rozpoczyna śledzenie, rejestrację i informuje o tym fakcie strażników. Taką wizję zaprezentowano na konferencji dot. bezpieczeństwa na Uniwersytecie w Leeds Metropolitan. Założeniem tego pomysłu jest "wytropienie" ludzi próbujących nielegalnie przekroczyć granicę oraz dać odpowiednią ilość czasu strażnikom na reakcję zmniejszając przy tym ryzyko skutecznego nielegalnego przekroczenia granicy.

Konieczność skutecznego zabezpieczenia granic jest oczywista na całym świecie. Indie posiadają blisko 3,5 tys. km muru wysokiego na 3m, zakończonego drutem kolczastym aby uniemożliwić migrację z Bangladeszu do Libi. To tu eksperymentalnie patrole strażników współpracują z nowymi urządzeniami do śledzenia ludzi. Libia podpisała umowę z Unią Europejską w celu próby ograniczenia napływu imigrantów z Afryki przez ich granice do Włoch. Libia wydała około 300 mln. EUR na technologię która nazwała "duże bezpieczeństwo granic i kontroli". Technologia ta została stworzona przez włoską firmę Selec Sistemi Integrati, będącą częścią Finmeccanica. Włoski system będzie zawierał wszystkie komputery i oprogramowanie niezbędne do analizy wpływających danych z czujników na libijskiej granicy.

Szczegóły projektu są poufne, jednak wiadomo, że czujniki na granicach będą rejestrowały dźwięk, promieniowanie podczerwone i obraz.

W Stanach Zjednoczonych podobny problem występuje na granicy z Meksykiem. USA wydało 8 mld. dolarów na projekt "Secure Border Initiative Network". Projekt przewiduje instalację 400 25 metrowych wież co około 3 kilometry (podobnych jak te od przekaźników GSM), na których będzie wiele wspomnianych czujników. Wierze będą wyposażone także w czujniki wykrywające ludzkie kroki w promieniu około 10km. Eksperymentalny system jest zainstalowany na długości 45 km od około 3 lat. Niestety występują problemy. Czujniki bardzo często wykrywają inne zdarzenia, przypominające ruch ludzi. Do tego łączność satelitarna jest zbyt powolna aby wysłać odpowiednie dane do centrali, więc często ludzie zdążą "się ulotnić" anim informacja dotrze do centrali. Dlatego też zmodyfikowano czujniki ruchu i zaniechano łączności satelitarnej na korzyść sieci naziemnych. Do projektu włączono również czujniki magnetyczne do wykrywania pojazdów i broni.

Dlatego też uważa się za zasadne zbudowanie robotów patrolujących, które powinny uszczelnić granice Państw. Na podstawie: newscientist

Komentarze do artykułu

Piotr

Technologia kontroli ultradźwiękowych. Z tego jednego systemu, inspektorzy mogą przeprowadzać analizę stanu elementów, nagrywać dźwięki, przechowywać


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii