trojmiasto.pl 2012-04-02

Student i jego robot na podium

Student i jego robot na podium

Twórca robota Feniks 3 - Damian Szymański, student pierwszego roku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG - zajął trzecie miejsce na największych w Europie zawodach robotów Robot Challange 2012 w Wiedniu.

Ma dopiero 19 lat a na swoim koncie m.in. liczne zwycięstwa w zawodach robotów i stworzenie oraz prowadzenie jednej z popularniejszych stron internetowych poświęconych robotyce - www.forbot.pl. Jednym z ostatnich osiągnięć studenta pierwszego roku Politechniki Gdańskiej jest trzecie miejsce w najbardziej prestiżowych w Europie zawodach robotów - Robot Challange w Wiedniu.

- Robotyką zacząłem interesować się już w gimnazjum. Z czasem moje konstrukcje zaczęły być coraz lepsze. Na podium w zawodach robotów stawałem już cztery razy. Jednak jak dotychczas najbardziej prestiżowymi zawodami były właśnie te w Wiedniu - mówi Damian Szymański.

Wyzwanie jakie czekało na przyszłego inżyniera nie było proste. - Startowałem w konkurencji "line follower", w której robot ma za zadanie jak najszybciej pokonać trasę wyrysowaną grubą, ciemną linią na białych płytach. Podczas jazdy roboty rozpędzają się do ponad 2m/s - wyjaśnia Damian. - Maszyny wyposażone są w czujniki optyczne, dzięki którym rozpoznają drogę.

Jak się okazuje skonstruowanie takiego robota nie jest wcale proste. - Wszystko robię sam, od projektu, struktury mechanicznej, budowy, podzespołów. Sam projektuję płytki drukowane, które zlecam firmie produkującej takie elementy. Dobieram silnik i mikroprocesor i piszę program, dzięki któremu robot rozpoznaje linie i porusza się po nich z maksymalną prędkością - dodaje.

Jego robot - Fenix3 jest niewiele większy od kartki A4. I poza niezbędnymi elementami wyposażony jest w turbiny zapewniające mu jak najlepszą przyczepność.

- Z wyniku zawodów jestem bardzo zadowolony, ponieważ w kategorii "line follower" zarejestrowano aż 55 konstrukcji z całej Europy, ścigaliśmy się również z reprezentantami Meksyku, Ekwadoru i Hongkongu - mówi student.

Do Wiednia z Koła Naukowego SKALP wybrało się aż 11 studentów, którzy wystawili łącznie 7 robotów. Do finału dotarł jeszcze jeden robot Damiana - Silver oraz dwa roboty przygotowane pozostałych reprezentantów PG - Snail oraz Rabbit.trojmiasto.pl
Na podstawie: www.pg.gda.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii