Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-06-21

Chmury pomogą przetworzyć obraz 2D do 3D.

Chmury pomogą przetworzyć obraz 2D do 3D.

Chmury zwykle nie są pomocne dla algorytmów przetwarzania obrazu, ponieważ ich cienie zakłócają normalny obraz, co czyni je trudnymi do przetwarzania przez algorytmy.

Jak podaje serwis "new scientist" pracownicy Uniwersytetu Waszyngtona podjęli się trudnego zadania stworzenia algorytmu, potrafiącego stworzyć głębię obrazu na podstawie zdjęcia z jednego aparatu. Obecnie mapy geograficzne 3D są reprezentowane w formie grafiki 2D (płaszczyzn). Zwykle są one tworzone z wykorzystaniem laserów jako że sąsiednie piksele z obrazów nie są równoznaczne z sąsiednimi punktami geograficznymi; jeden punkt może stanowić linie wzgórza w niewielkiej odległości, podczas gdy sąsiadujący jest jednym z bardziej oddalonych punktów orientacyjnych. Cienie rzucane przez chmury mogą pomóc określać topografię terenu na podstawie jednego zwykłych zdjęć. Porównując serię zdjęć wykonywanych w określonych momentach, cienie rzucane przez chmury mogą ułatwić oszacowanie odległości od każdego punktu. Jeśli znana jest prędkość wiatru, można zrekonstruować scenę w rzeczywistej skali. Jest to bardzo trudne przy użyciu jednego punktu odniesienia.

Dokładność pomiarów na podstawie chmur w stosunku do odczytów dokonywanych laserem jest rzędu 2%. Na podstawie: new scientist

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii