. 2011-01-05

Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia

Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia

Duży sukces polskiego naukowca – Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera w Stuttgarcie we współpracy z niemieckimi inżynierami z firmy Festo – Markusem Fischerem i Peterem Postem stworzyli system nazwany Bionic Handling Assistant – robotyczne ramie wzorowane na trąbie słonia.

Projekt ramienia jest o tyle innowacyjny, że dzięki zastosowanej technologii jest ono w stanie wykonywać płynne i delikatne ruchy, pozwalające mu na przenoszenie nawet najbardziej kruchych przedmiotów takich jak chociażby jajka czy owoce.

Badacze otrzymali za swoją prace nagrodę od Prezydenta Republiki Niemiec w wysokości 250 tysięcy euro. Całość wygranej przeznaczyli oni na stypendia dla studentów kierunków technicznych.

Zastosowania dla ramienia zdają się nie mieć końca – począwszy od rehabilitacji czy opieki nad osobami starszymi, na rolnictwie skończywszy.

Współtwórca urządzenia Andrzej Grzesiak studiował elektrotechnikę na Politechnice Wrocławskiej. Z początkiem lat 90. przeniósł się na Uniwersytet w Stuttgarcie, a po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Fraunhofera..
Na podstawie: geekweek.pl, naukawpolsce.pap.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii