Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2023-06-23

Sprzęgła do łączenia wałów oferowane przez norelem pozwalają sprostać wyzwaniom inżynieryjnym

Sprzęgła do łączenia wałów oferowane przez norelem pozwalają sprostać wyzwaniom inżynieryjnym

Dostępne w różnych wersjach sprzęgła firmy norelem mogą być wykorzystywane w wielu zastosowaniachobejmujących m.in. precyzyjne przenoszenie momentu obrotowego, tłumienie drgań czy kontrolę ruchu.Pełen asortyment obejmuje sprzęgła z metalowym mieszkiem, elastomerowe sprzęgła kłowe, sprzęgłasprężynowe, sprzęgła Oldhama i sprzęgła sztywne.

Oferowane sprzęgła łączą dwa wały i przenoszą ruch obrotowy oraz moment obrotowy z wału napędowegona wał napędzany. Wały są sprzęgnięte za pomocą połączenia sztywnego lub elastycznego. Przeważnieliniowe połączenia wałów realizowane są za pomocą sprzęgieł elastycznych. Sprzęgła służą również dokompensacji osiowych i promieniowych niewspółosiowości wałów oraz błędów kątowych, a także dotłumienia drgań i wstrząsów. Jak wyjaśnia Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, zastosowania sprzęgieł norelem są różnorodne:» Komponenty te są wykorzystywane w wielu różnych obszarach i konstrukcjach: od prostych napędów wobrabiarkach, maszynach pakujących i tekstylnych po złożone napędy pozycjonujące w technice sterowaniai regulacji.» Zastosowania oferowanych sprzęgieł są podzielone na dwa obszary funkcjonalne. Z jednej strony są to aplikacje, gdzie głównym celem jest przenoszenie momentu obrotowego i mocy, np. w pompach, systemach przenośników i mieszadłach. Z drugiej strony istnieją aplikacje z zakresu sterowania ruchem i kontrolipozycji, które mają precyzyjnie przenosić ruch obrotowy, zachowując dokładność pozycjonowania, np. wserwonapędach i silnikach krokowych.

Sprzęgła do wszelkich zastosowań

Firma norelem oferuje sprzęgła do łączenia wałów w wersji z mieszkiem metalowym, elastomerowych sprzęgieł kłowych, a także sprzęgieł sprężynowych, sprzęgieł Oldhama i sprzęgieł sztywnych. Wybór konstrukcji zależy przede wszystkim od przenoszonej mocy i połączenia, które ma być zbalansowane. Ważnym czynnikiem jest również rodzaj mocowania. Istnieją na przykład wersje z zaciskami zdejmowanymi,które w przypadku sprzęgieł sztywnych mają szczelinę lub są dzielone. Sprzęgła z dzielonymi zaciskamimogą być montowane promieniowo. Wał i napęd nie muszą być demontowane do montażu lub wymianysprzęgła. Ogromną korzyść dla każdego zastosowania stanowi fakt, że sprzęgła do łączenia wałów są niemal bezobsługowe. Tylko w przypadku elastomerowych sprzęgieł kłowych wykonane z poliuretanu wkładkikrzyżakowe zużywają się w wyniku starzenia i działania obciążeń – można jednak je łatwo zastąpić nowymibez konieczności wymiany całego sprzęgła.

Sprzęgła z mieszkiem metalowym wykonane są ze stali nierdzewnej i aluminium (mieszek metalowy ze stali nierdzewnej, a piasta z aluminium i stali nierdzewnej). Sprzęgła montowane są za pomocą zacisków lubzacisków zdejmowanych i są dostępne dla średnic wałów od 3 do 70 mm, przenosząc moment obrotowy od0,5 do 1500 Nm. Wykonane z aluminium i stali nierdzewnej elastomerowe sprzęgła kłowe z poliuretanową wkładkąkrzyżakową mogą być montowane za pomocą zacisków lub zacisków zdejmowanych. Są one dostępne dlaśrednic wału od 3 do 60 mm i mogą przenosić momenty obrotowe od 0,7 do 525 Nm. 

Sprzęgła sprężynowe wykonane są z aluminium i stali nierdzewnej. Montuje się je również za pomocą zacisków lub zdejmowanych piast zaciskowych. Sprzęgła sprężynowe są przeznaczone do wałów o średnicyod 3 do 35 mm i momentów obrotowych od 3 do 130 Nm.

Sprzęgła Oldhama, przenoszące momenty obrotowe od 1 do 7 Nm, wykonane są z aluminium i mogą byćmontowane na wałach o średnicach od 3 do 14 mm za pomocą piast zaciskowych. Wykonane ze stali oraz stali nierdzewnej sprzęgła sztywne są oferowane w wersji dzielonej oraz zeszczeliną. Zakres momentu obrotowego od 16 do 2250 Nm może być przenoszony przy średnicach wałówod 8 do 85 mm.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii