SIEMENS 2012-09-18

Inteligentny zegarek zapewnia komfort i bezpieczeństwo

Inteligentny zegarek zapewnia komfort i bezpieczeństwo

Mieszkania z prawie niewidocznymi czujnikami i systemami komunikacji pozwalające starszym osobom dłużej funkcjonować samodzielnie w ich własnych domach – taki jest cel programu Smart Senior Project.

Rozpoczęły się testy próbne, w ramach których 35 mieszkań starszych osób zostało wyposażonych na kilka miesięcy w specjalistyczne systemy kontroli. Istotną częścią systemu jest opracowany przez naukowców Siemensa zegarek, który ma specjalny przycisk alarmowy oraz wyjątkowe funkcje kontrolne. Projekt, nad którym pracuje Siemens wraz z partnerami z branży przemysłowej i środowisk naukowych, takich jak Instytut Niezawodności i Mikrointegracji Fraunhofera, jest wspierany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych w Niemczech.

Żyjemy coraz dłużej i pragniemy zachować wysoką jakość życia, najchętniej przebywając we własnych czterech ścianach. Jednocześnie wielu starszych ludzi cierpi z powodu chorób, takich jak choroby układu krążenia czy cukrzyca. Ryzyko upadku lub zawału serca w starszym wieku wzrasta, a wiele czynności staje się coraz trudniejszych do wykonania ze względu na ograniczoną ruchomość. Natomiast urządzenia oferujące ochronę w razie zagrożenia życia czy zdrowia są rzadko akceptowane przez starsze pokolenie. Tradycyjne bransoletki alarmowe stygmatyzują ich właściciela jako starego i słabego. Kamery lub mikrofony monitorujące miejsce zamieszkania są odbierane jako atak na prywatność jednostki.

W ramach Senior Smart Project naukowcy z Siemens Corporate Technology opracowali prototypowy zegarek, który wygląda jak typowy zegarek, lecz potrafi o wiele więcej. Urządzenie komunikuje się bezprzewodowo z domową siecią pacjenta, a po bokach ma dwa dyskretne przyciski alarmujące. Zegarek ma kolorowy wyświetlacz OLED, cztery przyciski nawigacji, alarm wibracyjny oraz głośnik. Użytkownicy mogą zdalnie gasić lub zapalać światło w mieszkaniu, a przed wyjściem z domu otrzymają ostrzeżenie, np. o pozostawionej, włączonej kuchence lub otwartym oknie. Czujnik przyspieszenia, podobny do tych używanych w smartfonach, działa jak krokomierz, śledzi aktywność użytkownika. Pierwsi użytkownicy zegarka pozytywnie ocenili urządzenie, szczególnie docenili łatwy do odczytania wyświetlacz, jednak chcieliby mieć do dyspozycji więcej funkcji, jak na przykład kalendarz z wizytami lekarskimi lub alarm przypominający o wzięciu leków. Użytkującym ten wyjątkowy zegarek odpowiadał  również pilot do systemu wideokonferencji. Zakres funkcji może zostać zwiększony za pomocą dowolnie wgrywanych aplikacji. Łatwo można wyobrazić sobie przyszłe możliwości użycia inteligentnego zegarka. Na przykład może on funkcjonować jako podręczny system wspomagający, który dokumentuje pracę opiekunów i umożliwia im uzyskanie potrzebnych informacji.SIEMENS
Na podstawie: siemens.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii