Sebastian Czarnecki, projekt-piwo.pl 2010-10-14

Studencki projekt PIWO

Studencki projekt PIWO

Studenci należący do Studenckiego Koła Naukowego MOS, działającego przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej co roku realizują projekt o nazwie PIWO.

"piwo", "student", "akademik" i "wieczór" to cztery słowa, z którymi większość ludzi łącząc je ze sobą tworzy negatywne odczucia. Tu jednak niespodzianka, bo nic bardziej mylnego. Projekt P.I.W.O to stworzony przez studentów nietypowy system oświetlenia budynku. Rozwinięcie skrótu jest następujące: Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy. Celem projektu jest zamienienie jednego z akademików w ogromny wyświetlacz.

Tak nietypowy pomysł musiał zrodzić się w głowie nieszablonowego człowieka. Jest nim Filip Rus, obecnie już absolwent specjalności Aparatura Elektroniczna. Jak sam wspomina, przechadzał się kiedyś w okolicy "Teków" (osiedle akademickie), a ponieważ zbliżał się już zmierzch, światła w pokojach akademików były pozapalane. Układały się przy tym w zupełnie przypadkowe wzory. A gdyby tak móc nimi sterować? Właśnie ta myśl dała początek przedsięwzięciu Studentów MOS'u.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w juwenalia 2007 roku. Oświetlenie było zainstalowane w akademiku T-17. Pokaz zgromadził sporą publikę i odbił się szerokim echem nie tylko wśród studenckiej braci. Na imprezie obecne były także kamery telewizji TVP3 - dzięki nim, o projekcie dowiedziała się cała polska.

Druga edycja projektu, czyli P.I.W.O.2 to zupełnie nowe rozwiązania techniczne, nowi ludzie, nowy akademik (T16). Pokaz projektu miał miejsce 13 maja 2008 roku. Impreza okazała się wielkim sukcesem. Premiera zgromadziła rzeszę widzów, a filmiki z pokazu zwojowały internet!

Nowością w 2009 roku były cztery kolory żarówek (malowane zupełnie nową techniką), co zaowocowało znaczenie lepszym widowiskiem.

System oświetleniowy wykorzystywany w projekcie P.I.W.O jest autorskim rozwiązaniem studentów. Cały sprzęt został zaprojektowany i wykonany właśnie przez nich. Jego najważniejszą częścią są moduły oświetleniowe, które na czas pokazu są umieszczane w pokojach akademika. Cała sieć jest sterowana z poziomu komputera.

Sama idea wykorzystania budynku w roli wyświetlacza nie jest niczym nowym. Niemniej wszystkie rozwiązania techniczne użyte w projekcie P.I.W.O są autorskimi pomysłami studentów Politechniki Wrocławskiej.

Jak piszą studenci na swojej stronie tego typu spektakle robią, bo "mogą i potrafią", nikt im za to nie płaci, a mają z tego wielką satysfakcję i nową doświadczalną wiedzę z zakresu techniki, logistyki i reklamy.

Temat projektu może niektórym wydawać się niepoważny. Jednak realizacja projektu oznacza, pokonanie ogromniej liczby prawdziwych problemów technicznych i logistycznych. Takich samych, jakich można napotkać przy realizacji "poważnych" projektów.Sebastian Czarnecki, projekt-piwo.pl
Na podstawie: projekt-piwo.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii