Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-02-14

Czołowa wojskowa technologia zapowiada rewolucję w dziedzinie baterii

Czołowa wojskowa technologia zapowiada rewolucję w dziedzinie baterii

Naukowcy z BAE Systems twierdzą, że udało się opracować najbardziej radykalną metodę przechowywania energii elektrycznej od czasu wynalezienia baterii ponad 200 lat temu. W oświadczeniu poinformowano, że opracowanie stanowi przełom technologiczny nazywany "strukturalne baterie". Może ono doprowadzić do przebudowy wszystkich elektrycznych technologii i będą stanowić istotną zaletę dla żołnierzy na froncie.

BAE Systems opracował technologię pozwalającą na zminiejszenie obciążenia plecaków żołnierzy, które obecnie mogą ważyć do 76kg i być wypełnione licznymi elementami elektrycznymi. Baterie strukturalne przechowują energię elektryczną w ramach struktury fizycznej urządzenia, co pomaga zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę stosowania tradycyjnych baterii, które tworzą masę i pustą przestrzeń.

Korzyści dla sektora obronnego zostały już udowodnione w niewielkim bezzałogowym pojedździe powterznym.

Aby zademonstrować aplikację w tej technologi poza obszarem wojskowym BAE Systems zainstalował technologię w samochodzie wyścigowym LOLA. Prototyp samochodu Lola-Dryson B12/69EV, posiada napęd 850KM, jest pojazdem bezemisyjnym będzie zawierać baterie strukturalne do zasilania niektórych pokładowych systemów elektronicznych.

Strukturalne baterie mogą być stosowane praktycznie wszędzie tam, gdzie wymaga się energii elektrycznej od małych gadżetów do całych pojazdów. Może to nie tylko wspierać żołnierzy, ale również zrewolucjonizować technologię konsumencką. Aby rozwijać tę technologię naukowcy z BAE Systems połączyli baterie chemiczne z materiałami kompozytowymi, które mogą być formowane w złożone kształty 3D i tworzyć strukturę samego urządzenia.

Proces sprawia, że wykorzystanie baterii opartych na bazie niklu, które są powszechnie używane w technologiach obronnych w przyszłości pozwoli na integrację z innymi akumulatorami obecnie stosowanymi w telefonach komórkowych, odtwarzaczach MP3, laptopach, tabletach i innych. To nie tylko doprowadzi do poprawy jakości produktów, ale wyeliminuje konieczność kupowania baterii.

Obecny rozwój technologii wykazał zdolność do przechowywania energii użytecznej w kompozytach, takich jak włókna węglowe oraz szklanego. W przyszłości może to być również włączone do tkanin o szerokiej gamie zastosowań, a więc od lekkich namiotów z własnym zasilaniem do koców elektrycznych.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii