Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-03-29

ABB dostarczy do Indii superautostradę energetyczną o wartości 900 milionów dolarów

ABB dostarczy do Indii superautostradę energetyczną o wartości 900 milionów dolarów

Wyposażony w kilka terminali system ultrawysokiego napięcia prądu stałego będzie miał rekordowo wysoką moc 8 000 MW.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, został wybrany przez Power Grid Corporation of India Ltd. (PGCIL) do dostarczenia systemu transmisyjnego ultrawysokiego napięcia, wartego około 900 milionów dolarów. Za pośrednictwem połączenia energetycznego dostarczana będzie energia wodna z północno-wschodnich Indii do miasta Agra, pokonując dystans 1 728 kilometrów.

ABB została wybrana do realizacji projektu przesyłu energii elektrycznej North-East Agra wspólnie z BHEL (Bharat Heavy Electricals Limited), wiodącym, państwowym, hinduskim przedsiębiorstwem energetycznym, które dostarczy pozostałą część projektu o łącznej wartości ponad 1,1 miliarda dolarów. Zamówienie zostanie zaksięgowane po wypełnieniu wszystkich wymagań finansowych.

Połączenie energetyczne ultrawysokiego napięcia prądu stałego pracujące przy napięciu 800 kV będzie miało moc 8 000 MW, najwyższą kiedykolwiek osiągniętą. Pracując przy pełnej mocy, połączenie będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla 90 milionów mieszkańców licząc według średniego krajowego zużycia. Wykorzystanie ultrawysokiego napięcia minimalizuje straty wynikające z przesyłu oraz podnosi jego wydajność.

„Połączenie North-East Agra ustanawia nowy standard przesyłu energii elektrycznej o ultrawysokim napięciu i potwierdza pozycję ABB jako globalnego lidera w technologii HVDC,” powiedział Peter Leupp, szef dywizji Systemy Energetyki w Grupie ABB. „Cieszymy się, że nadal możemy wspierać Indie w rozwoju infrastruktury energetycznej.”

System będzie pierwszym na świecie połączeniem UHVDC wyposażonym w trzy stacje konwertorowe: dwie stacje “wysyłające” odpowiedzialne za przekształcanie prądu przemiennego w stały do przesyłu pojedynczymi liniami energetycznymi przechodzącymi przez wąski Siliguri Corridor (Korytarz Siliguri*) i dostarczającymi prąd do trzeciej stacji „odbiorczej” w Agra, gdzie będzie ponownie konwertowany na prąd przemienny do dystrybucji do odbiorców końcowych.

Rozwiązanie wyposażone w kilka terminali znacząco obniża koszty w porównaniu do alternatywnego przesyłu energii elektrycznej za pośrednictwem osobnych połączeń energetycznych z kilku elektrowni wodnych do Agra. Projekt będzie wykonany jako realizacja „pod klucz” obejmująca projektowanie, inżyniering systemu, dostawy, instalację i uruchomienie. Jest to drugie połączenie HVDC wyposażone w kilka terminali zbudowane przez ABB: pierwsze powstało w Ameryce Północnej w latach 1990-92.

Przesył UHVDC stanowi rozwój technologii HVDC, której pionierem była ABB, wprowadzając ją na rynek ponad 50 lat temu. Stanowi ona największy skok w zakresie mocy i wydajności przesyłu energii elektrycznej osiągnięty w ciągu ostatnich dwóch dekad. ABB jest światowym liderem w obszarze technologii przesyłowych HVDC i ma na koncie wiele pionierskich osiągnięć oraz ponad 70 zrealizowanych na całym świecie projektów tego typu o łącznej mocy przesyłowej około 60 000 MW.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii