Ewa Zielińska 2011-12-09

ROLLIX, francuski producent pierścieni układu kierunkowania turbiny wiatrowej Alstom Haliade 150 - 6MW offshore.

ROLLIX, francuski producent pierścieni układu kierunkowania turbiny wiatrowej Alstom Haliade 150 -  6MW offshore.

W ramach strategicznej współpracy, firma ALSTOM i historycznie związany z nią dostawca, firma ROLLIX, opracowały pierścienie układu kierunkowania łopat i gondoli największej budowanej dotychczas morskiej turbiny wiatrowej.

Pierścienie układu kierunkowania, zapewniające obrót łopat (pitch system) i gondoli (yaw system), skonstruowane w ścisłej współpracy pomiędzy inżynierami firmy Rollix z siedzibą koło Nantes i zespołem projektowym z oddziału firmy ALSTOM, były przedmiotem specjalnego opracowania. Komponenty te zostały zoptymalizowane w taki sposób, by przy minimalnych rozmiarach mogły wytrzymywać obciążenia nowej morskiej turbiny wiatrowej wyposażonej w najdłuższe istniejące łopaty, z których każda ma długość 73,5 m.

Pierścienie układu kierunkowania (łożyska o imponujących rozmiarach i średnicach rzędu 4 metrów) zostały zamontowane na turbinie wiatrowej w atlantyckim porcie Saint Nazaire, położonym niedaleko zakładu firmy Rollix.

Działająca aktywnie od 30 lat w branży energetyki wiatrowej, firma Rollix z siedzibą w regionie Kraju Loary jest francuskim pionierem tej branży i ma już na swym koncie wiele światowej rangi osiągnięć. Rollix zaopatruje bowiem najważniejszych na świecie producentów turbin wiatrowych, a łożyska tej firmy wchodzą w skład ponad 37000 turbin wiatrowych na całym świecie, których moc zainstalowana wynosi 52 GW, z czego 1,5 GW przypada na morskie elektrownie wiatrowe.

Rollix jest jednym z kluczowych podmiotów branży energetyki wiatrowej we Francji, zaangażowanym w szereg projektów morskich elektrowni wiatrowych.

Ostatnio, firma Rollix uczestniczyła w targach EWEA OFFSHORE w Amsterdamie (29. 11 - 01.12.2011)Ewa Zielińska
Na podstawie: ubifrance.fr

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii