ABB 2012-07-11

ABB opracowuje transformator prądu stałego wysokiego napięcia na najwyższe napięcie na świecie

ABB opracowuje transformator prądu stałego wysokiego napięcia na najwyższe napięcie na świecie

ABB z powodzeniem opracowała i przetestowała transformator przekształtnikowy prądu stałego ultrawysokiego napięcia (ang. ultrahigh-voltage direct current – UHVDC) na napięcie 1100 kV, pobijając rekord najwyższego poziomu napięcia prądu stałego oraz umożliwiając efektywne przesyłanie większej ilości energii do odleglejszych lokalizacji.

Transformator przekształtnikowy UHVDC może pracować z napięciem przekraczającym milion woltów oraz pozwala na wydajne i niezawodne przesyłanie dużej ilości energii elektrycznej na duże odległości.

Połączenie elektroenergetyczne Xiangjiaba-Szanghaj, oddane do eksploatacji przez ABB, było pierwszym na świecie komercyjnym połączeniem o napięciu 800 kV w technologii UHVDC. Jego zdolność przesyłowa wynosi 6400 MW i łączy ono miejsca oddalone od siebie o nieco ponad 2000 km, co stanowi najdłuższy działający odcinek tego rodzaju. Nowa technologia transformatorów przekształtnikowych na napięcie 1100 kV umożliwi przesyłanie mocy 10000 MW na odległość nawet 3000 km.

Wyższy poziom napięcia pozwala na przesyłanie większej ilości energii elektrycznej na bardzo duże odległości przy minimalnych stratach w technologii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Transformatory przekształtnikowe mają decydujące znaczenie w przesyłaniu energii w technologii HVDC, stanowiąc istotny punkt styku między połączeniem prądu stałego a siecią prądu zmiennego. Opracowanie transformatora na napięcie 1100 kV wymagało rozwiązania kilku problemów technicznych, takich jak duże wymiary i skala, izolacja elektryczna obejmująca m.in. izolatory przepustowe oraz parametry cieplne.

„Nowa technologia transformatorów na napięcie 1100 kV umożliwi efektywne i niezawodne przesyłanie jeszcze większej ilości energii elektrycznej o wyższym napięciu na większe odległości i przy minimalnych stratach” – powiedział Bernhard Jucker, dyrektor Dywizji Produktów Energetyki ABB. „Technika i innowacyjność to filary kultury ABB, a to nowe osiągnięcie jest kolejnym przykładem dążenia do tworzenia nowych i lepszych rozwiązań”.

Przesył w technologii UHVDC jest rozwinięciem systemu HVDC, opracowanego po raz pierwszy przez ABB ponad 50 lat temu, i stanowi największe osiągnięcie pod względem zdolności przesyłowej i wydajności od ponad dwudziestu lat. ABB jest światowym liderem technologii przesyłu HVDC, a specjaliści tej firmy opracowali wiele pionierskich rozwiązań i zrealizowali ponad 70 tego rodzaju projektów na całym świecie o łącznej zdolności przesyłowej około 60000 MW.

Transformatory są integralną częścią sieci przesyłowej i odgrywają kluczową rolę w wydajnym i bezpiecznym przekształcaniu energii elektrycznej między sieciami o różnym napięciu. Oferta transformatorów ABB obejmuje transformatory mocy, transformatory rozdzielcze suche i olejowe, transformatory do specjalnych zastosowań oraz powiązane usługi i części.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii