Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-01-11

Intel Core Sandy Bridge

Intel Core Sandy Bridge

Druga generacja procesorów Intel Core nadchodzi. Jest szybciej, a najwięcej na wydajności zyskał wbudowany układ graficzny. Ale to nie jedyna nowość.

Sandy Bridge to nazwa kodowa architektury, na której jest oparta druga generacja procesorów Intel Core (rodziny i3, i5 oraz i7). Nowe układy poznasz po czterocyfrowej końcówce oznaczenia (np. i3-2100, gdzie “2” oznacza drugą generację, a “100” podstawowy model z rodziny i3). Sandy Bridge zastąpi dotychczasową architekturę wykorzystywaną w procesorach przeznaczonych dla przeciętnie wymagających użytkowników (układy dwu- i czterordzeniowe, z rodzin i3, i5 oraz i7). W ofercie są zarówno modele biurkowe jak i przeznaczone do komputerów przenośnych.

intel sandy bridgeNajwiększa nowość, jaką przynosi Sandy Bridge to układ graficzny całkowicie zintegrowany z procesorem. Intel HD Graphics w tym wydaniu ma bezpośredni dostęp do pamięci podręcznej L3 (dotąd dostępnej jedynie dla procesora); jest też wspomagany przez technologię Intel Turbo Boost (umożliwia zwiększenie taktowania w sytuacji, gdy wymagana jest szczególnie duża wydajność). Dzięki tym i innym zmianom wydajność wzrosła ponad dwukrotnie (w porównaniu z układami poprzedniej generacji). Co to oznacza w praktyce? Brak konieczności dokupywania dodatkowej karty graficznej do domowego komputera. Intel HD Graphics poradzi sobie teraz z wieloma popularnymi grami.

Nieco inaczej działa też technologia Turbo Boost znana z poprzednich modeli procesorów Intel Core i5 oraz i7. Dla przypomnienia - chodzi o mechanizm automatycznego zwiększania taktowania rdzeni w sytuacji, gdy wymagana jest dodatkowa moc obliczeniowa. Turbo Boost może przyspieszyć taktowanie procesora nawet dwukrotnie pod warunkiem, że część rdzeni pozostanie wyłączona. To szczególnie istotne w przypadku starszych, niezoptymalizowanych dla procesorów wielordzeniowych aplikacji. Nowy Turbo Boost jest jeszcze lepszy. Działa agresywniej - przyspiesza procesor bardziej, aplikując mu taktowanie, z którym układ może bezpiecznie pracować nie dłużej niż kilkanaście sekund. To wystarcza by znacząco przyspieszyć niektóre zadania. Gdy procesor osiągnie maksymalną temperaturę, Turbo Boost spowalnia taktowanie do bezpiecznego poziomu.

Procesory Intel Core oparte o architekturę Sandy Bridge mają też dodatkowy układ wspomagający odtwarzanie i kompresowanie multimediów. Podczas gdy komputer zajmuje się konwersją filmu wideo (nawet z szybkością kilkuset klatek na sekundę), użytkownik ma dostęp do pełnej wydajności wszystkich rdzeni. Konwersję przeprowadza dedykowany fragment procesora. Komu może się to przydać? Nie tylko domorosłym filmowcom. Coraz więcej użytkowników kopiuje ulubione filmy z płyt DVD na smartfony i tablety.

Sandy Bridge przynosi wiele modyfikacji i usprawnień architektury samego rdzenia. Dzięki nim, nowy rdzeń jest o 10 do 30 procent wydajniejszy od poprzedniego (zależnie od zastosowań). To oznacza, że przy tych samych pozostałych parametrach (taktowanie procesora, wielkość pamięci cache, itd.), Intel Core drugiej generacji wykona zadanie o 1/3 szybciej niż poprzednik.

Oczywiście, technologie znane z poprzednich modeli procesorów Intel Core (takie jak Hyper Threading) są obecne również w układach opartych na architekturze Sandy Bridge. Druga generacja Intel Core to nie tylko produkty przeznaczone dla konsumentów, ale i profesjonalne linie i5 i i7 z technologią Intel vPro.

Na podstawie: komputerwfirmie.org

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii