Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-11-08

Szybsze łącza, większe zużycie energii

Szybsze łącza, większe zużycie energii

Naukowcy z firmy Alcatel-Lucent Bell Labs, tej samej, która zajmuje się instalacją międzykontynentalnych podwodnych kabli światłowodowych, poinformowali że nie nadążają z rozbudową i zwiększeniem wydajności energetycznej urządzeń sieciowych w stosunku do wzrostu ruchu w sieciach.

Z badań wynika, że jeśli nie nastąpią istotne zmiany i trendy utrzymają się za 10 lat każdy z użytkowników internetu, będzie zużywał aż 7 razy więcej energii niż ma to miejsce obecnie. Dan Kilper z Bell Labs na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków powiedział, że:

“Przewidywania wzrostu ruchu stanowią kluczowy element naszych prognoz. Skorzystaliśmy z nowego podejścia, w którym dokonaliśmy ekstrapolacji rozwoju tempa przyrostu ruchu w sieci szkieletowej USA, a nie samego ruchu. W ten sposób uwzględniliśmy stopniowe spowalnianie wzrostu ruchu w sieci, którego można oczekiwać wraz z nasyceniem rynku. Jednak nawet po wzięciu tego pod uwagę, wzrost ruchu powinien spaść z aktualnego poziomu 40-60% do zakresu 25-50% w roku 2020″.

Pewnie nic w tej materii nie można zrobić, bo przecież każdy chce jak najszybciej ściągnąć grę, serial, film, czy po prostu porozmawiać ze znajomymi przy dobrej jakości obrazie, np. poprzez wideokonferencję, a coraz szybsze łącza to umożliwiają.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii