Na podstawie popsci.com 2010-09-16

Psie odchody pomogą oświetlić miejski park

Psie odchody pomogą oświetlić miejski park

Właściciele czworonożnych pupili do tej pory wyrzucali pozostawione przez ich zwierzaki odchody do kosza. Jednak wydzielający się z nich metan nie pozostaje bez wpływu na efekt cieplarniany. Władze jednego z miast w USA postanowiły wykorzystać tę właściwość do zasilania oświetlenia w jednym z parków - czytamy w serwisie Popular Science.

Pomysł lokalnych władz miasta Cambridge w stanie Massachusetts jest bardzo prosty - zastąpić dotychczas stosowane kosze na śmieci sprytnymi urządzeniami, które pozwolą wykorzystać wydzielający się gaz. W ten sposób każdy z odwiedzających ten park będzie mógł przekonać się jak prosto jest zamienić zwierzęce odchody w coś pożytecznego dla całego miasta.

Odchody pozostawione przez zwierzęta trafiają do specjalnej komory. Tam dodawany jest środek chemiczny, w skład którego wchodzą bakterie. To właśnie one, w znaczący sposób, przyspieszają proces wydzielania się metanu.

Urządzenie nazwane "The Park Spark" na razie produkuje energię, która wspomaga zasilanie znajdującego się w parku oświetlenia. Na zasilaną w ten sposób maszynę do popcornu czy inne elementy parkowej infrastruktury przyjdzie mieszkańcom Cambridge jeszcze trochę poczekać.

- Tak długo, jak nasi mieszkańcy będą właścicielami zwierząt otrzymujemy stałe i praktycznie niewyczerpalne źródło energii - przekonują na swojej stronie internetowej twórcy tego niezwykłego projektu.

Na podstawie popsci.com

Komentarze do artykułu

Jacek

Optymalne rozwiązanie na Polskie podwórza


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii