na podstawie abb.pl 2010-10-12

Oszczędzanie energii na liniowcach pasażerskich

Oszczędzanie energii na liniowcach pasażerskich

Napędy o regulowanej prędkości marki ABB przyczyniły się do zmniejszenia zużycia energii na trzech luksusowych statkach pasażerskich, co przełożyło się na zmniejszenie ilości spalanego paliwa do 1600 ton rocznie i znaczne oszczędności zarówno w zakresie kosztów operacyjnych, jak i emisji CO2. Zwrot z całej inwestycji nastąpił w czasie krótszym niż rok.

Niskonapięciowe napędy prądu przemiennego marki ABB regulują prędkość wielkich wentylatorów i wyciągów zamontowanych w maszynowniach trzech statków użytkowanych przez największe w Europie linie pasażerskie Costa Cruises. Costa Cruises zarządzają flotą 14 luksusowych statków podróżujących po szlakach wodnych całego świata.

Wentylatory i wyciągi zostały pierwotnie zaprojektowane do pracy z ustaloną prędkością, jeśli temperatura powietrza na zewnątrz wynosi stale 35°C. To działa, jeśli statki żeglują w tropikach, takich jak Karaiby lub Morze Południowochińskie, ale w dużo zimniejszych miejscach, takich jak Norweskie Fiordy, albo kanadyjskie wybrzeże Północnego Atlantyku, stanowi to nadmierne i nieefektywne zużycie energii.

Żeby usunąć problem nieefektywności, Costa Cruises i ABB stworzyły alternatywne, wysoce efektywne rozwiązanie, w którym każdy wentylator i wyciąg są wyposażone w niskonapięciowe napędy prądu przemiennego marki ABB.

Napędy automatycznie dostosowują prędkość wentylatorów i wyciągów zgodnie z bieżącymi wymaganiami i faktyczną temperaturą powietrza, zamiast pracy z jedną prędkością ustaloną dla stałej zewnętrznej temperatury powietrza wysokości 35°C.

Ten zabieg umożliwił statkom zmniejszenie zużycia energii o 600 kW do 840 kW rocznie, w zależności od wielkości statku. Ponieważ energia elektryczna na statkach jest produkowana przez generatory diesla, to zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przekłada się na istotną redukcję ilości spalanego paliwa oraz emisji gazów cieplarnianych.

Linie Costa Cruises wyliczyły, że 30 napędów ABB, zainstalowanych na pierwszym statku Costa Fortuna, zmniejszyły zużycie paliwa o około 1 150 ton metrycznych rocznie, oraz znacząco ograniczyły roczną emisję CO2 o 3 622 ton metrycznych i tlenku azotu (NOx) o 66 ton metrycznych.

Podobne oszczędności zostały osiągnięte przez 30 napędów na statku Costa Magica. 37 napędów na większym liniowcu Costa Serena pozwoliło na zmniejszenie zużycia paliwa o 1 618 ton metrycznych rocznie oraz obniżenie rocznych emisji CO2 i NOx o odpowiednio 5 100 i 92 ton metrycznych.

Wyliczenie oszczędności oparte zostało na ciągłym monitoringu elektrycznego obciążenia statków i ilości paliwa zużywanego podczas każdego rejsu. Dla wszystkich trzech statków okres zwrotu z inwestycji w rozwiązanie ABB jest krótszy niż rok.

Koszty utrzymania zostały również zminimalizowane dzięki redukcji ilości godzin pracy silników wentylatorów i wyciągów, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia urządzeń i wydłuża okresy pracy pomiędzy wymaganymi serwisami.

Nie budzi zdziwienia fakt, że Costa Cruises instalują rozwiązanie ABB na swoich flagowych liniowcach, Costa Concordia i Costa Pacifica, a także na nowo wybudowanych Costa Luminosa i the Costa Deliziosa, które ostatnio dołączyły do floty.

Rozwiązanie zastosowane na statkach linii Costa Cruises otrzymało w 2009 roku nagrodę za efektywność ABB Energy Efficiency Award, wyróżnienie przyznawane w trybie rocznym przez ABB we Włoszech przedsiębiorstwom, które poczyniły największe postępy w ograniczaniu zużycia energii w swoich systemach silników i napędów. Niskonapięciowe napędy ABB mogą przyczynić się do zmniejszania zużycia energii elektrycznej przez pompy, wentylatory i wyciągi nawet o 50 procent.

Niskonapięciowe napędy
Niskonapięciowe napędy ABB o regulowanej prędkości gwarantują efektywną i precyzyjną pracę wszelkich aplikacji w zakresach mocy od 0,55 do 5600 kW. ABB-owskie napędy prądu przemiennego z synchronicznymi silnikami opartymi na magnesach stałych, łączą korzyści środowiskowe ze zredukowanymi kosztami pracy. Napędy spełniają wymagania morskie. Ich projekt i działanie zostały przetestowane zgodnie z koniecznymi wymogami. Kompaktowe napędy ABB zapewniają niezawodną i ekonomiczną pracę we wszystkich warunkach.

Zastosowania:
Niskonapięciowe napędy znajdują zastosowanie przy sterach strumieniowych, pompach, kompresorach, wentylatorach, wyciągarkach i wielu innych systemach pokładowych.

ABB-owskie rozwiązanie niskonapięciowych napędów pozwoliło na zmniejszenie zużycia paliwa i energii, a także emisji gazów cieplarnianych na kilku statkach pasażerskich należących do linii Costa Cruise. Rozwiązanie, w którym kontrolowana jest prędkość silników napędzających pokładowe wentylatory i dmuchawy, zostało zaimplementowane na statkach Fortuna, Magica i Serena, jak również na flagowych liniowcach Concordia i Pacifica. Koncepcja ABB znalazła również zastosowanie w statkach, które ostatnio dołączyły do floty, Costa Luminosa i Costa Deliziosa.na podstawie abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii