beckhoff.pl 2010-08-20

Modułowa automatyka firmy Beckhoff na liniach montażowych.

Modułowa automatyka firmy Beckhoff na liniach montażowych.

Firma Beckhoff zaprezentuje swoją technologię sterowania, bazującą na komputerach PC oraz protokole EtehrCAT, na targach Motek – 29. już imprezie gromadzącej firmy z branży technologii obróbki i montażu. Targi odbędą się w dniach od 13 do 16 września 2010 w Stuttgarcie (Niemcy). Jednym z najistotniejszych tematów prezentowanych na stoisku firmy (nr 9108 w hali 9) będzie TwinCAT 3 – oprogramowanie nowej generacji, które dzięki swej modularnej strukturze i skutecznym wykorzystaniu procesorów wielordzeniowych daje nowoczesnej technologii sterowania zupełnie nowe możliwości.

Linie montażowe zbudowane są z wielu elementów, które z zasady są projektowane i testowane w dużym stopniu niezależnie jedne od drugich. Nowe środowisko programistyczne TwinCAT 3 ma także strukturę modułową. Posługując się TwinCAT 3, inżynier może korzystać z wielu istniejących modułów i dobierać je odpowiednio w nowoczesnym środowisku inżynieryjnym bazującym na Microsoft Visual Studio®, celem uzyskania nowych modułów lub całych programów sterujących. Zarówno używane w automatyce języki ujęte w normie IEC61131-3, jak i C oraz C++ są tu dostępne i mogą być używane równolegle. Do tworzenia nowych modułów wykorzystuje się dodatkowe narzędzia programistyczne, takie jak Matlab®/Simulink®.
Dzięki współdziałaniu modułów sterujących TwinCAT 3 poprzez zdefiniowane interfejsy na wspólnej platformie sterowania, możliwości komputerów przemysłowych lub komputerów embedded mogą być w pełni wykorzystane, z uniknięciem błędów komunikacyjnych czy usterek synchronizacji.

„Automatyka naukowa”: optymalne wykorzystanie procesorów wielordzeniowych
TwinCAT 3 potrafi wykorzystać wszystkie rdzenie nowoczesnej jednostki centralnej i może być stosowane zarówno w systemach 32- jak i 64-bitowych. TwinCAT rozdziela działania pomiędzy poszczególne rdzenie centralnej jednostki sterującej. To z kolei zwiększa możliwości kontrolera PC, a w odniesieniu do sterownika PLC i Motion Control pozwala łączyć różne funkcje, np. z zakresu techniki pomiarowej, monitorowania stanu czy robotyki. Beckhoff określa tę rozbudowę funkcjonalnych możliwości sterowników opartych na technologii PC jednym pojęciem: „Automatyka naukowa”. Będzie to następny sztandarowy temat prezentacji firmy na targach Motek. Specjalność firmy Beckhoff – technologia sterowania oparta na komputerach PC – zapewnia bowiem automatyce niezbędne solidne podstawy w postaci mocnych centralnych jednostek sterujących, szybkiego systemu wejść/wyjść, szybkiego systemu magistrali EtherCAT oraz oprogramowania TwinCAT.
TwinCAT 3 umożliwia posługiwanie się gotowymi przetestowanymi modułami, co znacznie zmniejsza nakłady pracy inżynierów w przypadku uruchamiania nowych maszyn i zakładów. Aplikacje sterujące mogą być w dużym stopniu budowane z istniejących modułów – są one przystosowywane do aktualnych zadań wyłącznie poprzez dobór parametrów oraz wzajemne połączenie.

beckhoff.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii