Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-12-15

Najcieńszy materiał na świecie może zwiekszyć prędkość sieci nawet dziesięcikrotnie.

Najcieńszy materiał na świecie może zwiekszyć prędkość sieci nawet dziesięcikrotnie.

Dwaj naukowcy z Wielkiej Brytani, laureai Nagrody Nobla, wymyślili nowy sposób na wykorzystanie grafenu - najcieńszego materiału na świecie. Profesorowie Andre Geim i Kostya Novoselov opublikowali artykuł w którym opisują metodę łączenia materiałów na bazie węgla z metalowymi nanostrukturami do wykorzystania jako fotodetektory, które mogą znacznie zwiększyć ilość światła w komunikacji optycznej urządzeń. Jeśli to odkrycie okaże się praktyczne i ekonomiczne, może ono doprowadzić do zwiększenia prędkości sieci dziesiątki a nawet setki razy.

Technologia produkcji grafenu dojrzewa z dnia na dzień, co ma bezpośredni wpływ na ekscytację fizyczną oraz możliwości jego zastosowań. Wiele wiodących firm elektronicznych rozważa grafen do produkcji urządzeń nowej generacji. To odkrycie z pewnością zwiększa szanse grafenu na powodzenie.

IBM postanowił mocno zainwestować w technologie oparte o grafen. Planowana jest budowa pierwszego układu scalonego na bazie grafenu, który pewnego dnia może doprowadzić do zwiększenia jakości urządzeń bezprzewodowych i obniżenia kosztów wyświetlaczy. Niedawno IBM zademonstrował tranzystor 155GHz, który jest najszybszy na świecie.

Grafen może również odegrać ważną rolę, znacznie wydłużając czas działania baterii. Firma Vorbeck pracuje nad integracją grafenu w bateriach, które mogą zachowywać więcej energii i ładować się szybciej.

Na podstawie: networkworld.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii