na podstawie popsci.com 2010-09-30

Robot Łucznik uczy się celować i strzelać do celu.

Robot Łucznik uczy się celować i strzelać do celu.

Przy użyciu algorytmu uczenia się, włoscy naukowcy nauczyli wyglądającego jak dziecko, robota humanoidalnego- łucznictwa, a nawet wyposażyli go spektakularne nakrycie głowy, by uczcić zdobycie nowych umiejętności.

Petar Kormushev, Sylvain Calinon i Ryo Saegusa z Włoskiego Instytutu Technologii opracowali algorytm o nazwie "Archer"- Łucznik. Robot iCub uczy się jak trzymać łuk i strzały, a potem uczy się sam, jak strzelać do celu tak, aby strzała uderzyła w sam środek celu.

Badacze twierdzą, że tego typu algorytm uczenia się byłby lepszy, nawet do wzmocnienia ich technik nauczania, które wymagają większego wkładu od ludzi. Kormushev powiedzał, że strzelanie z łuku wybrał ze względu na jego złożoność, wymagającą koordynacji w przetwarzaniu danych wizualnych, korzystanie z obu rąk i narzędzi zewnętrznych.

Zespół wykorzystał małego humanoidalnego robota iCub, zaprojektowanego z myślą o wyglądzie trzyletniego dziecka. Według Technology Review, został on opracowany przez konsorcjum uniwersytetów europejskich w celu naśladowania, poznania i zrozumienia. Ma on kilka fizycznych i wizualnych czujników. Łucznik korzysta z nich, aby zapewnić lepsze sprzężenie zwrotne niż inne algorytmy uczenia się.

Zespół zaprezentuje swoje wnioski, związane z algorytmem uczeniem się łucznictwa, na konferencji Humanoids w grudniu 2010 roku.

na podstawie popsci.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii