Magdalena Bryksa-Szymańczak 2013-12-11

Urzeczywistnić magię świąt w domu.

Urzeczywistnić magię świąt w domu.

W trakcie gorączki przedświątecznych przygotowań, każdy z nas marzy by choć na chwilę zwolnić, zrelaksować się we własnym domu i poczuć magiczny czas świąt. Najczęściej jednak nie ma na to czasu, tym bardziej, że za oknem coraz wcześniej robi się ciemno, a pogoda nie pomaga nam w tym by szybko zregenerować siły. Wyobraź sobie, że zasiadasz na chwilę w fotelu z kubkiem gorącej czekolady, a twój dom sam już zadba o to by w mieszkaniu pojawił się odpowiedni klimat, sprzyjający wyciszeniu lub też dodaniu ci energii do dalszych działań. A może postanawiasz wyjechać na święta i zależy ci na symulowaniu obecności domowników? Magia? Nie, to dom sterowany inteligentnie.

Potrzebujesz odpocząć i poczuć klimat świąt? Żaden problem. Usiądź wygodnie, a twoja ulubiona nastrojowa muzyka świąteczna załączy się automatycznie, oświetlenie domowe zostanie przyciemnione, światełka na choince zapalą się w twoim ulubionym kolorze płynnie naśladując rytm muzyki, rolety uniosą się byś mógł podziwiać w ogrodzie iluminację świetlną, a temperatura powietrza zostanie tak wyregulowana, by zapewnić ci maksymalny komfort wypoczynku. To tylko jeden z wielu przykładów jak możemy wykorzystać inteligentny system. Zupełnie inny scenariusz możemy ustawić przyjmując gości w domu na świąteczną kolację.
- Zorganizowanie działania domu w taki sposób, by był odpowiedzią na nasze aktualne potrzeby, jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Inteligentny budynek to obiekt, w którym działanie wszystkich urządzeń jest ze sobą zsynchronizowane. Dzięki temu elementy domu współpracują ze sobą i realizują swoje zadania zgodnie z zaplanowanym scenariuszem – podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager z firmy Somfy, projektującej systemy wykorzystywane w inteligentnym domu.
Dzięki programatorom czasowym, czy też czujnikom ruchu możemy zaprogramować automatyczną aktywację pożądanego scenariusza w zależności od pory dnia, obecności w danym pomieszczeniu, czy też sami możemy go wywołać  jednym przyciskiem na naszym smartfonie. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie by sterować np. tylko światełkami na choince, czy iluminacją świetlną przed domem.


To co istotne, to że technologia ta porządkuje i zarządza istniejącymi instalacjami automatyki domowej, wpływając na oszczędność czasu, energii oraz zwiększając komfort użytkowników. Na przykład tam gdzie akurat nie przebywamy, temperatura zostaje zmniejszona, a światło zgaszone bez naszej ingerencji. System wpływa także w znacznym stopniu na bezpieczeństwo. Dzięki kamerom, czujnikom ruchu, dymu oraz stykowym (kontrola wejść i okien), dyskretnie i skutecznie chroni nasz dom przed nieuwagą samych mieszkańców, czy też nierzadko zdarzeniami losowymi i intruzami.
- Jeśli na przykład wyjeżdżamy na święta, nie rezygnując jednak przy tym z przystrojenia domu od zewnątrz iluminacją świetlną, to bezproblemowo możemy zarządzać nią zdalnie w bezpieczny sposób. Dołączając do tego inne urządzenia, jak sterowanie oświetleniem domowym czy roletami zyskujemy możliwość symulowania obecności w domu na święta, odstraszając tym samym złodziei, w znacznie bardziej zaawansowany sposób niż ma to miejsce w scenariusz filmu „Kevin sam w domu” – dodaje z uśmiechem Karolina Bednarz-Górska, Specjalista ds. marketingu Somfy Sp. z o.o.

Podczas naszej nieobecności dom często powiadamia nas o tym co się zadziało wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki funkcji komunikatów zwrotnych przesyłanych na nasz smartfon wraz ze zdjęciami, zarejestrowanymi przez kamery w domu, uzyskujemy szczegółową informację w czasie rzeczywistym. Sama rejestracja obrazu następuje w odpowiedzi na komendę użytkownika, według zaprogramowanej w scenariuszu reakcji na sygnał alarmowy lub konkretną godzinę, czy też porę dnia.Magdalena Bryksa-Szymańczak
Na podstawie: www.somfy.pl

Komentarze do artykułu

krzysiek

ciekawe rozwiązanie


krzysiek

ciekawe rozwiązanie


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii