(tł. Pawłowski Jan) 2010-08-31

ABB pomaga wykorzystać moc miejskiego wiatru.

ABB pomaga wykorzystać moc miejskiego wiatru.

ABB pomogła wielokrotnie nagradzanej europejskiej firmie Quietrevolution, zajmującej się rozwojem energii odnawialnej, w szczególności turbinami wiatrowymi, w środowiskach miejskich. Miasta dzięki nim mogą być  bardziej energooszczędne i zrównoważone energetycznie, a konsumenci mogą się cieszyć większą wydajnością energetyczną.

Zaprojektowane i wyprodukowane przez Quietrevolution w Wielkiej Brytanii, turbina wiatrowa QR5 zdobyła już osiem nagród i nominacji, jak również uwagę mediów z całego świata, w tym BBC, CNN, Financial Times i MSNBC.
QR5 jest turbiną wiatrową w osi pionowej, zaprojektowaną  specjalnie do użytku w  środowiskach, w pobliżu ludzi i budynków, w których zmiany w prędkości i kierunku wiatru mogą być szybkie i nieprzewidywalne.

Spiralny (skręcany) projekt jest bardzo kompaktowy i w przeciwieństwie do konwencjonalnych turbin wiatrowych, nadaje się do instalacji na dachach lub w otwartej przestrzeni obok budynków.

Jest praktycznie cichy i nie generuje wibracji, a przy minimalnej ilości ruchomych części wymaga tylko odrobiny konserwacji.

Typowa instalacja może dostarczyć do 7500 kWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd małego biura dla 10 osób.

Do tej pory zostało sprzedanych łącznie około 100 turbin QR5 do sprzedawców detalicznych, deweloperów, władz publicznych, szkół, uniwersytetów i uczelni w Wielkiej Brytanii oraz Europie.

Quietrevolution zwrócił się do ABB we wczesnym etapie rozwoju produktu, w celu uzyskania porad i wskazówek dotyczących rozwiązań dla tej potencjalnie rewolucyjnej turbiny wiatrowej.

Firma ABB prowadziła szeroko zakrojone badania w Wielkiej Brytanii i Finlandii, udowodniły one , że turbiny spełniają wymagania operatorów sieci oraz przepisy państwowe i zaproponowała odpowiedni generator zbudowany z magnesami trwałymi.

Standardowy przemysłowy napęd regeneracyjny firmy ABB umożliwia turbinom wygenerować maksymalną ilość energii, w każdej chwili, w szybko zmieniających się prędkościach wiatru.

"Napęd pozwala na bezproblemowe przełączenie trybu pracy napędu z regeneracji do przyciągania energii", mówi Richard Cochrane, założyciel Quietrevolutions i dyrektor ds. technologii. "To daje maksymalną ilość energii z porywistych wiatrów i burz, które są powszechne w środowisku zabudowanym.

"Inną użyteczną cechą napędu ABB są proste protokoły komunikacyjne, które są efektywne kosztowo w sposobie kontroli i sprawozdania z funkcjonowania systemu za pośrednictwem interfejsu WWW", mówi Cochrane.

QR5 ma zaledwie pięć metrów wysokości i trzy metry średnicy. Turbina włącza bezpośredni napęd generatora z magnesem trwałym, który jest związany z zapewnieniem regeneracji w celu zapewnienia konwersji energii, aby zregenerować siły z powrotem do sieci.

ABB jest wiodącym na świecie dostawcą energii elektrycznej i automatyki urządzeń i rozwiązań dla sektora energii wiatrowej i jest liderem rynku technologii o niskich i średnich napięciach AC i napędów DC.

Na stronie telewizji MSNBC można obejrzeć krótki film o tych miejskich elektrowniach wiatrowych: http://www.quietrevolution.co.uk/video/msnbc/video-clip-msnbc.htm

(tł. Pawłowski Jan)
Na podstawie: abb.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii