PAP - Nauka w Polsce 2010-12-29

Elektroniczne banknoty - sposób na fałszerzy

Elektroniczne banknoty - sposób na fałszerzy

Miniaturowy obwód elektroniczny nadrukowany na banknocie może być skutecznym zabezpieczeniem przed fałszerzami - informuje "New Scientist".


Współczesne banknoty mogą mieć nawet do 50 zabezpieczeń przeciw fałszerzom, ale nie daje to pełnej gwarancji, że w obiegu nie znajdą się porobione pieniądze.

Naukowcy proponują dodanie prostego obwodu elektronicznego, mającego potwierdzać autentyczność banknotów. To zabezpieczenie, ich zdaniem, byłoby szczególnie skuteczne. Ponadto obwód powinien ułatwić śledzenie banknotu, np. w przypadku kradzieży.

Powszechnie stosowane obwody krzemowe są zbyt grube i za delikatne, by je przyczepiać do papierowych pieniędzy. Dlatego niemiecko-japoński zespół zastosował cienkowarstwowe tranzystory (TFT) z półprzewodników organicznych, złota i aluminium.

Proces nakładania nie wymaga stosowania silnie działających chemikaliów ani wysokiej temperatury, toteż nie uszkadza banknotu. Możliwe jest uzyskanie obwodu liczącego do 100 organicznych tranzystorów, z których każdy ma grubość poniżej 250 nanometrów. Do zasilania wystarczy napięcie 3 V, które można uzyskać dzięki bezprzewodowemu zasilaniu falami radiowymi. Obwody, zdolne do wykonywania prostych operacji obliczeniowych zostały wypróbowane na euro, amerykańskich dolarach, szwajcarskich frankach oraz japońskich jenach.PAP - Nauka w Polsce
Na podstawie: naukawpolsce.pap.pl/

Komentarze do artykułu

Grzegorz

Polacy na pewno sobie z tym poradzą :) !!!


Grzegorz

Polacy na pewno sobie z tym poradzą :) !!!


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii