(tł. Sebastian Czarnecki) 2010-11-26

Replika broni wykonana metodą skanowania laserowego

Replika broni wykonana metodą skanowania laserowego

Firma Air Soft USA użyła lasera produkcji nVision do przeskanowania oryginalnej broni FNP FN-17 w celu wykonania jej repliki przeznaczonej na rynek. Proces trwał o 3 miesiące krócej niż przy wykonywaniu wcześniejszych replik, do których wykorzystywano odlewy silikonowe prawdziwej broni. Skanowanie laserowe pozwoliło zaoszczędzić mnóstwo czas, ponieważ wyeliminowało konieczność ręcznego wykonywania odlewów, jako że projekt wykonawczy repliki jest od razu modelowany w postaci modelu CAD i można go przekazać do produkcji.

Replika podanego pistoletu strzela plastikowymi lekkimi granulkami, które na wylocie z lufy mają prędkość nieco ponad 180 metrów na sekundę. Dzięki stosunkowo niskiej prędkości wylotowej repliki ASG są ogólnie uważane za bezpieczne, gdy używa się standardowego ekwipunku ochronnego.

Replika FNP-9 jest wykonana z polimeru, który waży 710 gram i mieści 16+1 pocisków. Pistolet ten został wykonany nigdy wcześniej nie stosowaną metodą, jak mówi Joh Steele, prezez Air Soft USA. Zamiarem firmy było wykonanie maksymalnie wiernej kopii oryginału, inaczej jak miało to miejsce w przeszłości. Jednym z mankamentów starej technologii było to, że oryginał ulegał zniszczeniu w procesie odwzorowywania. Innym problemem być fakt, że odlew silikonowy posiadał wiele wad, takich jak pęcherzyki, które musiały być ręcznie usuwane, co zabierało dużo czasu. Ponadto forma musiała być wysyłana do fabryk w Azji, które produkują repliki, co również zabierało dużo czasu.

Air Soft zawarł umowę z Inżynierami z nVision na przeprowadzenie skanu laserowego broni. Skanowanie laserowe polega na emisji linii światła na mierzone powierzchnie, podczas gdy odpowiednie czujniki dokonują pomiarów metodą triangulacji określając wymiar i kształt. Komputer dokonuje konwersji obrazu linii w model 3D. Inżynierowie nVision tworzą chmurę punktów składających się z milionów punktów i tworzą solidną bryłę. Wynikiem prac jest obraz w formacie CAD.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: automation.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii