(tł., opr. Pawłowski Jan) 2010-12-22

Człowiek dynamo

Człowiek dynamo

Zbieranie energii z własnego ciała do urządzeń elektroenergetycznych jest obszarem stale interesującym naukowców. Fujitsu ma nadzieję, że jej nowy przełom w dziedzinie zbierania energii zarówno światła i ciepła może być następnym wielkim wydarzeniem dla zbierania microenergii, przez noszenie tej technologii. Bez potrzeby instalacji elektrycznej lub wymiany baterii, firma ma nadzieję, że będzie częścią produktów handlowych w 2015 roku.

Fujitsu pisze, że hybrydowe urządzenie może robić to, co wcześniej wymagało dwóch oddzielnych urządzeń - zwykle urządzenie tylko zbiera ciepło lub wibracje, czy światło i tak dalej. Według spółki, popyt na alternatywne tworzenie microenergii będzie w najbliższych latach rosnąć, a Fujitsu stara się wyprzedzić te przewidywania. Przyznaje również, że zbieranie energii z otoczenia: światła, wibracji, ciepła i tak dalej, daje znikome wyniki, więc hybrydowe urządzenia to mądra droga.

Fujitsu Laboratories twierdzi, że "udało się opracować materiał organiczny, który nadaje się jako generator dla obu trybów: fotowoltaicznego i termoelektrycznego. Materiał organiczny, charakteryzuje się wysoką sprawność wytwarzania energii, które może być produkowane nawet od oświetlenia wnętrz, w trybie fotowoltaicznym i może również generować energię z ciepła w trybie termoelektrycznym. Ponieważ materiał jest organiczny i koszty procesu są niewielkie, koszty produkcji mogą być znacznie zmniejszone. "

Spółka zwraca uwagę, iż urządzenie będzie idealne w dziedzinie medycyny, gdzie będzie gromadzić energię od pacjentów i ich środowiska, aby uruchomić małe urządzenia ratunkowe. Może być używana także między innymi w czujnikach do zdalnego prognozowania pogody, monitorowania integralności struktur takich jak mosty oraz w wielu innych urządzeniach.

Nie oczekujemy, że jest to urządzenie przełomowe, że mogłoby zasilać każdy z przenośnych gadżetów, ale jest to bardzo ciekawy rozwój technologii zbierania energii, który może być bardzo przydatny.

Schemat generatora(tł., opr. Pawłowski Jan)
Na podstawie: treehugger.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii