Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-02-08

Elektrownia parowa czerpiąca energię ze słońca

Elektrownia parowa czerpiąca energię ze słońca

Sierra SunTower jest pierwszą instalacją eSolar wykorzystując technologię koncentracji energii słonecznej (CSP). Szybko zorientowano się, że ABB posiada stosowną wiedzę i sprzęt do spełnienia zapotrzebowań przyszłej elektrowni. Możliwości ABB przekroczyły oczekiwania eSolar. ABB opracowała rozwiązania kontroli termicznej odbiorników i bilansu zakładu w oparciu o Extended Automation System 800xA dla generatorów prądu. Rozwiązanie umożliwia zbieranie informacji z elektrowni i zdalne diagnozowanie i testy. Wszelkie zmiany konfiguracji automatyki mogą być wykonywane zdalnie. System luster połączony jest z turbiną systemem kontroli Woodward w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania generatorów parowych.

Zakład produkuje 5 megawatów (MW) czystej, odnawialnej energii, oszczędza przyrodzie 7000 ton dwutlenku węgla rocznie, a wytwarza energii elektrycznej dla 4000 gospodarstw domowych w Kalifornii. Lustra skupiające światło słoneczne zajmują około 8 ha ziemi. Spółka podpisała umowę z NRG Energy na opracowanie trzech elektrowni CSP w Kalifornii i w Nowym Meksyku, które będą wytwarzały łącznie 429 MW mocy przy użyciu technologii eSolar. Umowa licencyjna została również zawarta z Indiami według której wygenerowane zostanie około 1GW cieplnej energii słonecznej, która będzie wykorzystana w ciągu najbliższych 10 lat.

ABB jest liderem w dziedzinie technologii energetyki i automatyki, które pozwalają klientom zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB działa w 100 krajach i zatrudnia około 120.000 osób.

Wideo z prezentacji nowej elektrowni można obejrzeć tutaj.; Na podstawie: www.automation.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii