Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-11-08

Otwarto Regionalne Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie

Otwarto Regionalne Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie

4 listopada 2010 roku zostało uroczyście otwarte Regionalne Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie. Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie Józef Sebesta Marszałek Województwa Opolskiego, Tomasz Kostuś Członek Zarządu Województwa Opolskiego oraz Henryk Zamojski Dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Otwierając uroczystość Marszałek podkreślił, że rozwój odnawialnych źródeł energii jest jednym z celów strategicznych określonych w Strategii rozwoju województwa opolskiego i Zarząd Województwa podejmuje intensywne działania zmierzające do ich realizacji. Pierwszym namacalnym efektem organizacji RCE jest wystawa odnawialnych źródeł energii pn. „Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu”, współorganizowana przez OCRG, na której znajdują się plansze opisujące znaczenie OZE dla Województwa Opolskiego oraz charakterystyki poszczególnych źródeł energii oraz modele urządzeń i elementów budownictwa energooszczędnego.

Tomasz Kostuś, Członek Zarządu Województwa Opolskiego stwierdził, że otwarcie Regionalnego Centrum Ekoenergetyki jest dopiero jednym z pierwszych kroków, które Samorząd Województwa podejmie. „Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Planujemy wyremontować spichlerz chmielowy na terenie OODR, który wykorzystamy na potrzeby wystawiennicze. Zainstalowane zostaną nowoczesne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, które oprócz tego, iż będą produkować energię na cele Ośrodka to z drugiej strony wykorzystywane będą do badań naukowych prowadzonych przez opolskie środowisko naukowe.

Regionalne Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie (RCE) stanowić będzie placówkę pilotażowo-edukacyjną, stanie się centrum doradczo-wdrożeniowym i badawczym zapleczem opolskich uczelni i instytutów naukowych. Będzie przykładem modernizacji obiektu z wykorzystaniem standardów ekoenergetyki oraz bazą działań edukacyjnych. W ośrodku będą promowane technologie związane z ekoenergetyką (w tym rolnictwo energetyczne), a także będą rozwijane działania edukacyjne, w tym studia podyplomowe.

Otwarcie Regionalnego Centrum Ekoenergetyki odbyło się w związku z organizowaną przez OODR i Europe-Direct Opole konferencją „Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu” podczas której zaprezentowano prawne i finansowe uwarunkowania inwestycji w OZE, pokazano dobre praktyki w OZE, wyjaśniono ekonomiczne uwarunkowania budowy biogazowi rolniczych.

Dodatkowo Pani Mariola Kurda-Muller zaprezentowała doświadczenia Instytutu zarządzania przepływem surowca „IfaS” w Birkenfeld w przygotowywaniu i prowadzeniu projektów związanych z inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Na podstawie: umwo.opole.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii