Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-04-19

Google inwestuje w energię słoneczną

Google inwestuje w energię słoneczną

Gigant na rynku wyszukiwarek wyłożył 168 milionów dolarów w firmę BrightSource Energy, która ma zbudować największą elektrownię słoneczną na świecie – Ivanpah na pustyni Mojave w Nevadzie, która będzie miała dostarczać tanią energię elektryczną dla Kalifornii.

Elektrownia ta ma działać na zasadzie wieży słonecznej, która będzie generowała energię z wiązki słonecznej skondensowanej przez heliostaty – specjalne lustra, które dostosowują swoją pozycję do położenia Słońca na nieboskłonie powodując, że wiązka ta jest zawsze odbijana pod optymalnym kątem.

Wieża w elektrowni Ivanpah ma mieć wysokość około 135 metrów (450 stóp). Promienie słoneczne ma zbierać 173 tysiące heliostatów – z czego każdy ma być wyposażony w dwa lustra – będzie więc to największy tego typu projekt na świecie.

Konstrukcja ma zostać zakończona już w 2013 roku.

To nie jedyny projekt Google związany z zieloną energią. W lutym zeszłego roku firma uzyskała licencję na przesył i produkcję energii elektrycznej. W maju zainwestowała 38 milionów dolarów w elektrownie wiatrowe, a w październiku włączyła się w inwestycję w wielką morską farmę wiatrową.

Na podstawie: geekweek.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii