Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2013-10-18

Będzie sterował domem z Himalajów

Będzie sterował domem z Himalajów

Czy inteligentnym budynkiem można zarządzać z każdego miejsca na świecie? Wkrótce się o tym przekonamy. Dziś rozpoczyna się wyprawa w Himalaje, której uczestnik ma udowodnić, że nawet z ośmiotysięcznika można kontrolować, co dzieje się w domu.

Cho Oyu jest szóstym pod względem wysokości szczytem świata (8201 m n.p.m.). To właśnie z niego podczas ekspedycji Z-wave Himalayan Mariusz Małkowski, członek Z-wave Alliance, będzie sterować różnymi elektronicznymi sprzętami i instalacjami.

– Dotychczas prezentowaliśmy funkcjonalności inteligencji budynkowej w bardziej tradycyjnych warunkach – przyznaje Maciej Fiedler, prezes firmy Fibar Group, która jest producentem bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO i jednym ze sponsorów wyprawy Z-wave Himalayan. A możliwości tego rozwiązania są spore. Pozwala ono na przykład na sterowanie sprzętami AGD i RTV, a także oświetleniem, ogrzewaniem czy systemem alarmowym. Określone działania są wykonywane nie tylko po wydaniu przez użytkownika odpowiedniej komendy, ale także uruchamiane przez system samoczynnie na podstawie informacji przekazywanych przez czujniki. – Teraz, dzięki wyprawie Z-wave Himalayan, zademonstrujemy nie tylko zalety domowej automatyki. Udowodnimy też, że nawet w tak odległym miejscu można mieć pełną kontrolę nad swoim domem, a także, że tego typu technologia funkcjonuje bez zastrzeżeń również w ekstremalnych warunkach – mówi Maciej Fiedler z Fibar Group.

Mariusz Małkowski podczas ekspedycji będzie demonstrował możliwości zdalnego dostępu i zarządzania tym, co dzieje się w domu za pomocą urządzeń pracujących w bezprzewodowym standardzie Z-wave. – Połączy się także zdalnie z centralką Home Center 2 FIBARO i za pomocą wprowadzonej właśnie na rynek aplikacji na iPada zaprezentuje możliwości naszego systemu. Będzie mógł na przykład włączać i wyłączać telewizor, zarządzać oświetleniem czy ogrzewaniem korzystając wyłącznie z tabletu – mówi Maciej Fiedler z Fibar Group.

Rezultaty działań Małkowskiego będzie można obserwować na żywo, ponieważ będzie sterował urządzeniami ulokowanymi na stoisku Z-wave na CEDIA EXPO 2013. To prestiżowa impreza targowa przedstawiająca nowości rynkowe w branży elektroniki, która odbędzie się w Denver w dniach od 26 do 28 września 2013 r. Dokładna data i czas demonstracji zostaną określone na podstawie wiadomości o przebiegu wyprawy, która rozpoczyna się 28 sierpnia. Początek wspinaczki na Cho Oyu jest natomiast zaplanowany na 10 września.

Przebieg wyprawy można śledzić na: http://www.facebook.com/ZWaveHimalayanExpeditionByKwikset.


Więcej informacji:
Sandra Żochowska
LTM Communications
+48 662 989 151
sandra.zochowska@agencja-ltm.pl


* * *

Firma Fibar Group z Poznania to producent bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Dzięki systemowi FIBARO możemy sterować nie tylko sprzętami RTV i AGD, ale też oświetleniem, poziomem temperatury, roletami, markizami, bramami i furtkami, alarmem oraz systemem monitoringu. Systemem zarządza się za pośrednictwem komputera lub telefonu. Można nim również sterować głosowo za pomocą specjalnej aplikacji LiLi. Określone działania są także automatycznie uruchamiane przez system na podstawie informacji zbieranych przez czujniki oraz GPS. Dzięki temu, iż jest to rozwiązanie bezprzewodowe, instalacja systemu jest zupełnie bezinwazyjna.

Firma Fibar Group jest laureatem licznych nagród, między innymi zdobywcą tytułu National Champion w konkursie European Business Awards 2013/2014, godła Firma Roku 2013, a także – dwukrotnie – tytułu Lider Innowacji i Rozwoju. System inteligentnego domu FIBARO zdobył także pierwszą nagrodę podczas III Wystawy Teletechnika, Nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w konkursie na Najlepszy wyrób XI Międzynarodowych Targów Elektrotechnika 2013 oraz nagrodę Złoty Volt za najlepszy produkt elektrotechniczny przyznaną przez Polską Izbę Gospodarczą Elektrotechniki. Centralka Home Center 2 zarządzająca systemem FIBARO zwyciężyła w organizowanym przez TVN Turbo konkursie Męska Rzecz 2012 w kategorii Gadżet i elektronika, a w 2013 r. uzyskała nominację do Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii