mk/PAP 2017-03-08

Pierwszy tunel dla statków powstanie u wybrzeży Norwegii

Pierwszy tunel dla statków powstanie u wybrzeży Norwegii

2 marca norweski rząd zatwierdził finansowanie projektu budowy pierwszego na świecie morskiego tunelu dla statków. Chodzi o kwotę 2,7 mld koron.

Do tej pory tunele dla statków budowano jedynie na wodach śródlądowych. Pierwszy na świecie morski tunel dla dużych statków powstanie u nasady półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Planowany tunel ułatwi żeglugę na znanym z trudności nawigacyjnych akwenie między portami Bergen i Alesund.

Pierwsze plany zbudowania tunelu pojawiły się jeszcze w XIX wieku. Drążenie tunelu rozpocznie się w 2018 roku i ma potrwać cztery lata.

Podobne tunele istnieją obecnie tylko na śródlądowych drogach wodnych, np. na Kanale Południowym we Francji. Tunel Stad będzie jednak od nich zdecydowanie większy. Jego długość wyniesie 1,7 km, a wewnętrzne rozmiary pozwolą na przechodzenie frachtowców oraz statków pasażerskich o wyporności do 16 tys. ton.

Morze w okolicach Stad, czyli u wybrzeży gminy Selje na północy Sogn og Fjordane, to jeden z najtrudniejszych do nawigacji i najbardziej narażonych na kaprysy pogody obszarów morskich w Europie, porównywalny jedynie z Hebrydami na północy Szkocji. Nieraz występują tam fale o wysokości 33 metrów. W ciągu ostatnich stu lat około setki osób straciło w tych wodach życie.mk/PAP
Na podstawie: http://www.gospodarkamorska.pl/

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii