abb.pl 2012-01-23

ABB wygrywa kontrakt na największą w Europie sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

ABB wygrywa kontrakt na największą w Europie sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Estonia zamawia 200 stacji ładowania prądem stałym w celu stworzenia pierwszej na świecie sieci szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych o krajowym zasięgu

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, ogłosił wygranie kontraktu na budowę na terytorium Estonii sieci szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, która będzie wyposażona w 200 stacji. Zamówienie od estońskiego rządu jest do tej pory największym w Europie kontraktem na budowę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, w pełni finansowanym przez państwo. Zamówienie zostało zaksięgowane w czwartym kwartale ubiegłego roku.

ABB rozpocznie dostawy w drugim kwartale bieżącego roku i planuje, że wszystkie stacje systemu Terra ładujące prądem stałym będą działały do końca bieżącego roku. Jako część pięcioletniego kontraktu, ABB dostarczy również wsparcie serwisowe dla działającej sieci stacji ładowania i szkieletowej architektury IT. ABB wygrała ten kontrakt razem ze swoimi partnerami G4S i NOW! Innovations, którzy dostarczą odpowiednio wsparcie pierwszej linii dla klienta i rozwiązania dotyczące płatności.

„To zamówienie pokazuje, że wejście na rynek rozwiązań infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych nabiera rozpędu i uzupełnia ostatnią serię małych zamówień, które zdobyliśmy w innych krajach europejskich od Oryginalnych Producentów Urządzeń (Original Equipment Manufacturers - OEMs) w przemyśle samochodowym i od klientów infrastrukturalnych,” powiedział Ulrich Spiesshofer, szef Dywizji Napędów i Automatyzacji Produkcji w Grupie ABB. “Żeby funkcjonowanie sieci ładowania pojazdów elektrycznych miało sens, infrastruktura musi być otwarta dla pojazdu elektrycznego każdego rodzaju. Nasze rozwiązania przyłączeniowe są zaprojektowane tak, by wspierać wszystkie istniejące i przyszłe standardy łączeniowe w ramach tej samej sieci.”


Rosnąca liczba samochodów elektrycznych napędza tworzenie globalnych możliwości rynkowych dla rozwiązań ładowania obejmujących wyrafinowane systemy monitoringu i oprogramowania wspierające sieć elektryczną. Stacje ABB do ładowania prądem stałym użytkowane są komercyjnie od maja 2010 roku i dzięki zastosowaniu regularnego prądu przemiennego ograniczają czas ładowania z 8 godzin do nawet 15-30 minut.

„Estoński rząd chciałby zagwarantować, że jeżdżenie samochodami elektrycznymi w Estonii będzie komfortowe i bezpieczne, zupełnie jak jazda jakimkolwiek innym samochodem,” powiedział Jarmo Tuisk, dyrektor Dywizji Innowacji i Technologii w Ministerstwie Gospodarki i Komunikacji. „Obejmująca terytorium całego kraju, innowacyjna sieć szybkiego ładowania i wysokiej jakości usługi od ABB i jej partnerów są niezwykle istotne dla realizacji tego zadania.”

Estoński rząd zamierza dostarczyć stacje szybkiego ładowania do wszystkich terenów zurbanizowanych zamieszkanych przez ponad 5 000 mieszkańców. Na głównych drogach stacje szybkiego ładowania mają zostać zainstalowane co każde 50 kilometrów, tworząc sieć o największym do tej pory zagęszczeniu stacji szybkiego ładowania prądem stałym w Europie. Inwestycje w komunikację przy użyciu pojazdów elektrycznych są finansowane przez Green Investment Scheme, którego fundusze pochodzą z agencji kredytu eksportowego KredEx. Jest to część narodowego planu rządowego redukcji emisji dwutlenku węgla. Wcześniej estoński rząd zaczął dostarczać samochody elektryczne 507 Mitsubishi i-MiEV pracownikom socjalnym w całym kraju. A już we wrześniu ABB wygrała kontrakt na montaż stacji ładowania prądem przemiennym w budynkach władz miast. Ponadto, Estonia oferuje dopłaty w wysokości do 50 procent dla prywatnych nabywców stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Wszystkie systemy Terra w gwałtownie rozrastającej się liczbie zainstalowanych na świecie urządzeń marki ABB wyposażone są w bogate funkcje przyłączeniowe, które pomagają operatorom w możliwie efektywnym użytkowaniu sieci dzięki zdalnie wykonywanym pracom serwisowym, zdalnym modernizacjom oprogramowania i wysokiemu poziomowi dostępności. Pakiet programów przyłączeniowych ABB jest kompatybilny z Open Charge Point Protocol (OCPP) i innymi powszechnie używanymi standardami do integracji back-office, umożliwiającymi autentykację i autoryzację użytkownika w czasie rzeczywistym.abb.pl
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii