PAP 2011-05-17

Innowacyjne zastosowanie korkociągu

Innowacyjne zastosowanie korkociągu

Jak informuje "New Scientist", nowy robot może poruszać się nawet w trudnym terenie, dzięki trzem ruchomym elementom, które przypominają korkociąg.

Sposób poruszania się robota to pomysł Tima Lexena, inżyniera z Cumberland w stanie Wisconsin. To on jest autorem prototypu.

Na nierównej powierzchni roboty poruszają się z trudem - nawet te wyposażone w gąsienice. Roboty na kółkach świetnie sprawdzają się w laboratorium, ale w terenie błoto czy pył mogą je unieruchomić, podobnie jak najechanie na przeszkodę, powodujące oderwanie kółek od podłoża.

Napęd doskonale nadaje się do poruszania na trawie lub piasku, natomiast nie sprawdza się na śliskiej podłodze. Jego kadłub ma kształt trójkąta o boku 18 cm, zaś poruszane elektrycznymi silnikami "korkociągi" mają średnice 20 cm, a długość - 40 cm.

Po uzupełnieniu o odpowiednie czujniki i układ zapewniający automatyczne sterowanie, robot mógłby się sprawdzić na przykład przy patrolowaniu obszarów zadrzewionych czy detonowaniu pól minowych - jego "korkociągi" powinny wytrzymać wybuch.(PAP)PAP

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii