ABB 2012-03-22

Roboty ABB pomogą zautomatyzować produkcję odlewów części samochodowych w bielskim zakładzie Nemak Poland

Roboty ABB pomogą zautomatyzować produkcję odlewów części samochodowych w bielskim zakładzie Nemak Poland

W minionym roku w fabryce firmy Nemak Poland w Bielsku-Białej wyprodukowano około miliona obudów do silników Forda – między innymi przy pomocy robotów ABB, których wkład w automatyzację linii produkcyjnych bielskiego zakładu w tym roku jeszcze się zwiększy. Nemak Poland zamówiła bowiem 6 nowych robotów.

Modele IRB 6640 o udźwigu do 235 kg mają trafić do fabryki w maju. Będą wykorzystywane przy różnych stanowiskach odlewniczych, finishingu i paletyzacji na liniach produkcyjnych z przeznaczeniem dla fabryk Forda i Opla. 6 nowych robotów dołączy do około 30 innych robotów ABB, których w swoim zakładzie posiada już Nemak Poland – są to modele 7600, 6650S, 6640 oraz 2400.

IRB 6640 zastępuje na rynku poprzedni, popularny model robota ABB – IRB 6600. Zastosowano w nim techniki TrueMove i QuickMove drugiej generacji, dzięki czemu ruchy robota są dokładniejsze. Uproszczono również proces instalacji oraz ułatwiono konserwację robota.

„Roboty zmniejszą koszty produkcji, skrócą czas cykli na niektórych stanowiskach, a w szerszej perspektywie cały cykl produkcyjny będzie bardziej powtarzalny i równomierny. Według mnie to jedne z najbardziej niezawodnych tego typu urządzeń na rynku, proste w obsłudze, z dobrym wsparciem technicznym ze strony producenta. Są istotnym elementem naszej automatyzacji” – powiedział Jacek Kwiatkowski, Plant Engineering Manager w Nemak Polska.

Bielski zakład, produkujący odlewy części samochodowych. Posiada dwie odlewnie aluminium – grawitacyjną oraz ciśnieniową. Odlewane w nich są między innymi obudowy skrzyni biegów, głowice do silników, czy bloki silnika. Wydajność linii produkcyjnych, między innymi dzięki automatyzacji i zastosowaniu robotów, stale rośnie. W minionym roku Nemak Poland wyprodukowała około 650 tysięcy sztuk bloków silników Sigma dla samochodów Ford oraz około 700 tysięcy głowic tego silnika. Odlewy z Bielska-Białej są transportowane do fabryki silników Forda w Bridgend w Wielkiej Brytanii.

Współpraca między Nemak Poland a ABB trwa już kilkanaście lat. Pierwszy robot w bielskim zakładzie zainstalowano w 1997 roku przy wsparciu ABB w Polsce. Rok później zainstalowano dwa kolejne. W ciągu ostatnich 6 lat współpraca między obu firmami zacieśniła się, głównie dzięki szybkiemu rozwojowi serwisu robotów ABB w Polsce.

„W ostatnim okresie widać duże zainteresowanie odlewni inwestycjami związanymi z robotyzacją. Nemak jako jeden z pierwszych zakładów w Polsce rozpoczął proces automatyzacji produkcji na tak dużą skalę, przez co w obecnej chwili jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie. To współpraca z takimi klientami daje największą satysfakcję i motywuje do ciągłego podnoszenia jakości produktów i usług” – powiedział Bartłomiej Misztalewski, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w Lokalnej Jednostce Biznesu Robotyka ABB.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii