ABB 2011-10-21

Serwis Transformatorów ABB z Łodzi modernizuje transformatory na Morzu Irlandzkim

Serwis Transformatorów ABB z Łodzi modernizuje transformatory na Morzu Irlandzkim

Najpierw transport kilkunastometrowym katamaranem na platformę, potem kilkadziesiąt metrów wspinaczki i kilkaset godzin pracy w ekstremalnych warunkach. Wszystko po to, aby zmodernizować oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracy 4 transformatorów na farmie wiatrowej na Morzu Irlandzkim w ramach kontraktu z firmą DONG Energy, który podpisała ABB. Umowa z Duńczykami jest kolejnym – po zamówieniu na remont transformatora dla Elektrowni Łaziska – tak dużym projektem realizowanym przez Serwis Transformatorów w łódzkim oddziale ABB.

DONG Energy jest głównym udziałowcem spółki, do której należą farmy wiatrowe Walney 1 oraz Walney 2 na Morzu Irlandzkim, około 20 kilometrów na zachód od angielskiego portu Barrow-in-Furness. ABB przeprowadzi prace na dwóch platformach, na których znajdują się stacje transformatorowe. Z transformatorów poprowadzony został podwodny kabel, który dystrybuuje energię elektryczną na stały ląd. Dzięki temu około 320 tysięcy gospodarstw domowych zostało zaopatrzonych w „czystą” elektryczność. Projekt jest istotnym wkładem w plan redukcji emisji dwutlenku węgla, realizowany przez Wielką Brytanię.

Umowa ABB z DONG Energy przewiduje modernizację istniejących muf kablowych 140kV i montaż odgromników. Mufy zostały zaprojektowane z udziałem inżynierów Grupy Rozwojowej kierowanej przez Michała Świątkowskiego w Fabryce Transformatorów Mocy w Łodzi, również fabryka będzie odpowiedzialna za ich wyprodukowanie. Całość będzie składać się z trzech części obudowy oraz z odgromnika izolowanego gazem SF6, przykręcanego do biegnącego we wnętrzu mufy połączenia kablowego. Urządzenia skonstruowane są tak, aby już na morzu, jak najłatwiej je przetransportować i złożyć.

Przeprowadzenie całej akcji zajmie minimum miesiąc. Serwisanci będą musieli dostać się na platformę, przepompować olej z oryginalnych muf (jedna waży około 1100 kg), zdemontować je i przy pomocy niestandardowego dźwigu platformowego oraz katamaranu przetransportować na brzeg. Nowe mufy i odgromniki złożą z dostarczonych elementów na platformie i zaleją olejem, który następnie przefiltrują, aby zachować odpowiednie parametry izolacyjne.

„To bardzo duże wyzwanie pod względem logistycznym. Cała akcja zostanie przeprowadzona w niesprzyjających warunkach. Mamy bardzo mało czasu na instalację poszczególnych elementów, ale za to spore doświadczenie w pracach na morzu, które w tym przypadku chcielibyśmy wykorzystać” – powiedział Mirosław Owczarek z Serwisu Transformatorów w łódzkim ABB.

Wyzwaniem będzie sama praca na platformie. Komora transformatora jest bardzo ciasna, zadanie wiąże się z koniecznością odpięcia kabla wysokiego napięcia oraz demontażu części systemu gaszeniowego. Na zmodyfikowanie jednej fazy transformatora potrzeba około 3 dni, co jest o tyle wymagającym planem, że tego typu platformach morskich trzeba nieustannie liczyć się z ryzykiem załamania pogody. Załoga może pracować, jeśli wysokość fal nie przekracza 1,2 metra. Jeśli fale są wyższe lub jeśli stan morza się gwałtownie pogarsza, kapitan łodzi nakazuje opuszczenie platformy w ciągu 15 minut.

„Kontrakt z DONG Energy jest dla nas wyzwaniem, ale i bardzo dobrą okazją do ugruntowania niszowych umiejętności obsługi serwisowej transformatorów pracujących w elektrowniach morskich” – uważa Radosław Kowalczyk, który od początku 2011roku kieruje Lokalną Grupą Produktową Serwisu Transformatorów ABB w Łodzi.

Dodał, że perspektywy dla serwisu transformatorów w łódzkim oddziale ABB są dobre nie tylko z tego względu. Coraz większe zainteresowanie usługami modernizacji transformatorów można zauważyć na rynku polskim. ABB, które aktywnie uczestniczy w konferencjach, forach naukowych oraz targach branżowych, uważane jest za największego praktyka oraz promotora nowych kierunków rozwoju serwisu.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii