Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-11-14

Miareczkowanie w przemyśle przekąsek: Oznaczanie kwasów i chlorków jednym ruchem

Miareczkowanie w przemyśle przekąsek: Oznaczanie kwasów i chlorków jednym ruchem

Kwasy i chlorki są podstawowymi składnikami w spożywczym przemyśle zakąsek i są monitorowane w sposób ciągły w wielu produktach. Jeśli te dwa oznaczenia zostaną połączone w jednej serii pomiarowej, operator zyska ponad 50% czasu potrzebnego na przygotowanie próbki i obsługę aparatury.

Jakość wielu produktów w spożywczym przemyśle zakąsek, jak kwaśne chipsy, ketchup i korniszony monitorowana jest pod kątem stężenia chlorków nie tylko, aby uzyskać właściwy smak, lecz także ze względów zdrowotnych. Ponadto, w niektórych produktach mierzona jest zawartość kwasu.

W świecie idealnym byłoby wspaniale połączyć te dwie analizy w jedną, rozpocząć pomiary jednym ruchem i uzyskać oszczędność czasu ponad 50%.

Dzięki nowej linii przyrządów do miareczkowania METTLER TOLEDO Titration Excellence stało się to rzeczywistością. Analizy miareczkowe mogą zostać wprowadzone do metod w taki sposób, że połączonych może być dwa lub więcej zadań. Najpierw oznaczana jest zawartość kwasów przy wykorzystaniu miareczkowania do pH 8.6 jako punktu końcowego i NaOH jako titran- ta. W drugim kroku pH ustawiane jest na 4.0 przy wykorzystaniu kwasu siarkowego.
 
W końcu, w trzecim kroku, oznaczane jest stężenie chlorków przy wykorzystaniu miareczkowania argentometrycz- nego do punktu równowagi, z AgN03 jako titrantem. Dzięki niezrównanemu przewodnikowi użytkownika łatwo jest, na podstawie metod przygotowanych przez METTLER TOLEDO, opracować taką metodę z pętlami wielokrotnymi pod kątem potrzeb użytkownika. Funkcjonalność związana z zarządzaniem użytkownikami pozwala kierownikowi laboratorium zabezpieczyć walidowane metody przed niepożądanymi zmianami oraz ustawić spersona- lizowane ekrany początkowe (Home Screen) dla każdego użytkownika. Dla zadań powtarzających się możliwe jest zapisanie szablonu nie tylko dla pojedynczej metody, lecz nawet dla serii próbek z łączonymi miareczkowaniami, jak oznaczanie kwasu i chlorków. Szablon taki można przyporządkować ekranowi początkowemu za pomocą skrótu (Short Cut).

Po zalogowaniu się użytkownika, wszystko, co musi on zrobić, to nacisnąć odpowiedni przycisk skrótu i cała sekwencja analityczna zostaje zapoczątkowana jednym ruchem. Korzyści z połączenia tych dwóch analiz są jeszcze większe, jeśli system zostanie w pełni zautomatyzowany przy użyciu zmieniacza próbek Rondo 60 (Rys. 2). Jedyną rzeczą, jaką operator musi wykonać jest naciśnięcie przycisku skrótu i przesłanie do systemu identyfikatorów ID oraz wielkości próbek, korzystając np. z czytnika kodu kreskowego.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii