. 2010-12-17

Energia słoneczna nowej generacji

Energia słoneczna nowej generacji

Pierwsza elektrownia słoneczna nowej generacji powstaje właśnie w Kalifornii. Użyta technologia ma być o tyle rewolucyjna, że pozwalać ona będzie na pobieranie energii elektrycznej również po zachodzie słońca.

Za dnia pobór energii ma wyglądać w miarę standardowo – sieć luster ma kierować promienie słoneczne na znajdującą się w środku wieżę. I tu pojawia się różnica, jako że normalnie – wieża taka używa uzyskanej energii cieplnej do napędzania pompy parowej, która generuje elektryczność. Tutaj z kolei sól podgrzewana jest do stanu topnienia, a następnie w stanie stopionym krąży ona w obiegu zamkniętym – cały czas będąc podgrzewaną żeby utrzymać temperaturę (około 500 stopni Celsjusza) – i to ona dopiero podgrzewa wodę, która napędza pompę parową generującą energię elektryczną.

Prąd uzyskany z nowego typu elektrowni ma być tańszy niż ten pochodzący z tradycyjnych źródeł – elektrowni węglowych czy gazowych. Dodatkowo ma ona przewagę nad dotychczasowymi kolektorami słonecznymi, gdyż jest ona w stanie dostarczać energię przez 24 godziny na dobę..
Na podstawie: geekweek.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii