Autorem artykułu są eksperci SOMFY. 2013-04-03

Zewnętrzne aranżacje na pilota: rolety czy żaluzje?

Zewnętrzne aranżacje na pilota: rolety czy żaluzje?

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym stosujemy coraz większe okna, które zapewniają lepsze oświetlenie pomieszczeń, a w ślad za tym lepsze warunki do odpoczynku i do pracy w domu w jesienne czy zimowe dni. Jednakże latem, kiedy ilość godzin nasłonecznienia zdecydowanie rośnie, przez większe okna mieszkania dużo bardziej się nagrzewają i doświetlają aż do przesady. Z tego względu warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu domu przed słońcem, wybierając odpowiednie rozwiązania techniczne, w postaci żaluzji lub rolet. By wykorzystać maksymalnie potencjał tych osłon, warto wyposażyć je w systemy automatyki.

Zewnętrzne rolety i żaluzje mają różne przeznaczenie i rozmaite funkcje, dlatego też ich zakup powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb. Na rynku mamy coraz większy wybór udogodnień i rozwiązań technicznych pozwalających na automatyzację zewnętrznych rolet i żaluzji. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom.

Rolety

Rolety oprócz funkcji ochronnej przed słońcem, zabezpieczają nas przed kradzieżą oraz zapewniają dyskrecję. Nowoczesne napędy do rolet poza standardowymi funkcjami, zapewniają też: detekcję przeszkód, zabezpieczenie przed ręcznym podniesieniem rolety z zewnątrz (próbą włamania) oraz zabezpieczenie przed oblodzeniem. W przypadku napotkania na przeszkodę napęd automatycznie się zatrzymuje, nie niszcząc rolety. Z kolei w przypadku przymarznięcia pancerza nie jest on na siłę podnoszony, co pozwala zapobiec przegrzewaniu napędu i zniszczeniu rolety.

Kolejnym innowacyjnym udogodnieniem, dostępnym tylko w Somfy jest czujnik do rolet Sunis Indor. Mierzy on temperaturę wewnątrz pomieszczenia oraz natężenie światła i dopasowuje do tego ustawienie rolet, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. W naszych warunkach klimatycznych jest to rozwiązanie idealne, z tego względu, że często w ciągu tego samego dnia raz chcemy doświetlić bądź dodatkowo ogrzać pomieszczenie, a niewiele później zależy nam na jak najszybszym odizolowaniu się od dodatkowych źródeł ciepła. Z kolei w trosce o klientów ceniących ekologię, Somfy przygotowało napęd z panelem słonecznym, zamiast kabla zasilającego. Może on być z powodzeniem wykorzystywany w tzw. greenhouse’ach. Wystarczy umieścić napęd w skrzynce oraz zainstalować panel słoneczny. Sterowanie odbywa się za pomocą tradycyjnego pilota Somfy .

Zapewniając sobie skuteczną ochronę przeciwsłoneczną uzyskujemy wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczamy zapotrzebowanie na dodatkową klimatyzację. Dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne rolety nie wymagają obsługi i zapewniają pełen komfort.

Żaluzje
Oprócz ochrony przed słońcem mogą podobnie jak rolety zapewniać nam dyskrecje zasłaniając okno, chroniąc nas przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów. Żaluzje zewnętrzne wyposażone w napęd sterowania elektrycznego mogą spełniać funkcję regulatora dopływu światła dziennego. Poziome, ruchome lamele są zasadniczym elementem żaluzji umożliwiającym regulację kąta padania światła. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników RTS do oświetlenia, ten sam pilot może regulować zarówno dopływ naturalnego światła słonecznego, jak i sztucznego.

Żaluzje zewnętrzne dbają też o komfort termiczny w upalne dni. Promienie słoneczne rozgrzewają lamele żaluzji, a nie szybę; czyli nadmiar ciepła pozostaje na zewnątrz pomieszczeń. Automatyka jest niezbędnym warunkiem wykorzystania wszystkich zalet jakie dają żaluzje. Żaluzje zewnętrzne, w przeciwieństwie na przykład do innych osłon zewnętrznych, jak rolety, mają elegancki wygląd, który często pasuje do  nowoczesnej architektury. Pamiętajmy jednak, że żaluzje nie izolują okna w zimie i ze względu na swoją delikatną konstrukcję  w przypadku silnego wiatru, powinny być zwijane gdyż mogą ulec uszkodzeniu.

Automatyka na pilota
Automatyka pozwala nie tylko zautomatyzować proces podnoszenia i opuszczania żaluzji i rolet. Dzięki rozwiązaniom inteligentnego domu możemy zaprogramować konkretne scenariusze działania wszystkich osłon lub każdej z osobna (np. otwieranie i opuszczanie o konkretnej godzinie lub określonym poziomie nasłonecznienia), jak również połączyć osłony z systemem sterowania całym domem lub obiektem, by brały czynny udział w zarządzaniu temperaturą wewnątrz budynku.
Dzięki najnowocześniejszym zaawansowanym pilotom możemy już nie tylko sterować urządzeniami w całym domu, ale również otrzymujemy informacje zwrotną, że wszystkie osłony okienne zostały poprawnie zamknięte.
Programatory czasowe umożliwiają użytkownikowi zaprogramowanie konkretnej godziny podnoszenia i opuszczania rolet oraz innych osłon w zależności od dnia tygodnia, pogody, czy też innych czynników. Zapewnia to zarówno optymalizację dziennego oświetlenia, jak i wpływa na bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku rolet. Zaprogramowane czasowo urządzenia dają wrażenie obecności w domu, podczas gdy nikogo w nim nie ma. Z tego też powodu jest to popularne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane szczególnie w okresie wakacyjnym.
Podsumowując, należy szczególnie podkreślić, że przy wyborze rodzaju osłon okiennych nie można kierować się nastawieniem „niskobudżetowym”, czyli w rzeczywistości – krótkoterminowym. Osłony, jak każde inne urządzenie domowe, zapewniają nam tym więcej satysfakcji, im sprawiają mniej problemów w codziennej eksploatacji i im są trwalsze. Zważywszy na to, warto uwzględnić dodatkowe koszty, które bardzo szybko się zwrócą w formie obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i za energię. Te same rozwiązania dodatkowo zapewnią większy komfort w trakcie codziennego odpoczynku lub podczas pracy w domu.

Autorem artykułu są eksperci SOMFY.Autorem artykułu są eksperci SOMFY.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii