Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-12-19

Stacje ABB będą zasilać pola naftowe w dalekiej tundrze

Stacje ABB będą zasilać pola naftowe w dalekiej tundrze

ABB dostarczy dwie stacje kontenerowe na daleką tundrę. Mobilne stacje typu ST7 – 35/110kV oraz 110/35/10kV - trafią na pola naftowe znajdujące się 100 kilometrów na północny-zachód od Workuty, w obwodzie archangielskim.

W sumie w ciągu roku z Polski do Rosji ma wyjechać 14 kontenerów. Stacje ABB typu ST7 mają służyć do zasilania pól naftowych. W praktyce będą m.in. zasilać instalacje wiertnicze i pełnić rolę GPZ całego rejonu. W stacjach zainstalowane zostaną nowoczesne, wymagające niewiele miejsca rozdzielnice 110kV izolowane gazem (GIS).

Załadunek jednego z kontenerów stacji ST7 na samochód ciężarowy
„Realizacja tego projektu to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Jestem przekonany, że projekt zakończy się sukcesem, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie współpracy z naszymi partnerami w Rosji oraz z zakładem ABB w Mannheim, który dostarcza nam rozdzielnice 110kV typu ELK-04. Chciałbym przy okazji podkreślić oryginalność naszych rozwiązań konstrukcyjnych w skali Grupy ABB, które zaproponował nasz wiodący konstruktor od stacji ST7” - powiedział Aleksander Gul, odpowiedzialny za stronę techniczna projektu.

Zamówienie złożyło rosyjsko-wietnamskie konsorcjum RusVietpetro, które dysponuje trzynastoma złożami roponośnymi w Nanieckim Okręgu Autonomicznym. Niedawno spółka ogłosiła, że w 2011 roku zamierza wydobyć około 1,5 miliona ton ropy. W 2017 roku ma zwiększyć wydobycie do 7 milionów ton.

W założeniu stacje mają przez lata funkcjonować w bardzo surowym klimacie polarnym. Konstrukcyjnie są do tego przygotowane i mogą niezawodnie działać w temperaturze od -70 do +50 stopni Celsjusza. ABB już wcześniej dostarczała stacje dla spółki ALROSA w Jakucji (kopalnia diamentów), gdzie temperatura przekracza -70 stopni Celsjusza. Do tej pory funkcjonują bez problemów.

Ponieważ na północ od Workuty praktycznie nie ma typowych dróg transportowych, stacje dla RusVietpetro zostaną przetransportowane po tzw. zimniku, czyli specjalnie wytyczonej, śnieżnej trasie, czynnej od października do końca kwietnia. Kontenery staną na betonowych palach, wbitych aż w wieczną zmarzlinę. Pale mają chronić przed śniegiem oraz wodami zalewowymi, które pojawiają się każdej wiosny.

Stacje kontenerowe ABB są popularne na rynkach wschodnich. W ostatnich latach spółka zrealizowała zamówienia nie tylko do Rosji, ale i m.in. do Kazachstanu i na Ukrainę. W krajach byłego ZSRR znajduje się około 3500 stacji typu ST7.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii